- 97 - van Z.K. Maj. van den 21 November 1817 no. 138, strekkende, om het gebruik van dezen dampketel, ter verkrijging van min kostbare en versterkende voedsels voor behoeftigen, door het geheele Rijk aan te moedigen' ondernamen zij een proef neming met den pot, 'maar zagen weldra, dat men met dezen Papiniaanschen Pot zeer omzigtig moest te werke gaan, daar de geringste overmaat van uitgezetten damp denzelven ligte- lijk kan doen springen, en alsdan de grootste onheilen te weeg brengen; zoodat wij overtuigd werden, dat deze pot geenszins een werktuig was of konde worden, geschikt om door on kundigen ter bereiding van min kostbaar voedsel, gebezigd te worden.' Daarna had men ook de soep bereid op Haarlemsche wijze; maar bevonden 'dat dezelve, verre van aan ons oog merk te voldoen om n.l. eene voedzame spijs te erlangen, niet te vergelijken was met de kracht en voedzaamheid van de soep welke wij gewoon zijn uittedeelen; bestaande onze: voor 1000 portien, ieder van ruim <z\ pond, uit 100 ponden gehakt rundvleesch, 220 beste gepelde garst, I5o witte kool, of, bij gebrek aan dezelve, 200 ponden gele erwten, 4 zakken geschelde aardappelen, 90 ponden selderij, 30 zout, 20 lood peper. Waarbij wij gevoegd hebben 60 ponden gelée van runder beenderen en water zoveel genoeg is tot 1000 portien. Na welke vergelijking van de Haarlemsche soep (bestaande uit, zoals in hetzelfde artikel vermeld: voor 1000 portien ieder van ruim o.\ pond: 250 ponden beste garsten gort, 150 ponden gelée van runderbeenderen, 20 ponden zout en water zoveel genoeg is voor 1000 portien), die ons niet krachtig genoeg voorkwam, om verarmde uitgemergelde ligchamen te voeden, en de onze, waarvan ééne portie genoeg voedsel voor eene verhongerde maag oplevert, wij veilig hebben durven be sluiten, dat de wijze, welke wij, sedert zeventien jaren, met zulk eene goede uitkomst volgden, tot ons oogmerk de doel matigste zij; te meer daar zij zoo onkostbaar is. Immers komen de 36 portien, waaruit eene deelneming (voor eén persoon gedurende den winter) bestaat, doorgaans niet hooger dan op ruim drie guldens, en bedraagt iedere portie dus nog

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 145