- 99 - 'Sinds de behoefte des winters zoo groot is in onze stad moest de onkostbaarheid bijzonder in aanmerking ko men' indien het al doorging dat de soepen volgens andere voorschriften, op den duur even smakelijk en voedzaam be vonden werden; en het zal geen betoog behoeven dat wij alleen door dit voorschrift boven alle andere te verkiezen, in staat zijn geweest jaarlijks zooveel portien uittereiken; daar wij om onze 161.000 portien, uitgedeeld in den laatsten winter, naar het Groningsche voorschrift, te kunnen geven ruim 7000 gld. meer zouden hebben moeten besteden; onze portie, alle de onkosten, ook van het werkvolk daar onder be grepen op nog geen stuiver en de Groningsche op bijna twee stuivers berekend.' 'Met opzigt tot de voedzaamheid onzer gortsoep moeten wij vooral doen opmerken, dat dezelve, zoo wegens de goede qualiteit der gort, die wij gewoon zijn te bezigen, als uit hoofde van de altijd evenredige bereidingswijze, eene dikte be zit waardoor zij eerder den naam van eenen dikken brei, dan wel van soep verdient, zoo dat zelfs veele der bedeeld wor dende, die liever eene dunnere spijs verkiezen, de gewoonte hebben van dezelve nog met gekarnde melk of eemg ander vocht aantelangen, hetgeen dezelve ook gemakkelijk toelaat. Zit gij niet te watertanden, lezers van het rampjaar 1945, bij het verslag over een dergelijke Centrale Keuken Een portie van ruim 2 j pond en van zoo n samenstelling Niet echter iederen dag werd er zulk heerlijks opgediend. Tweemaal in de week of soms bij strenge winters of/en volle geldbuidels driemaal in de week konden de bedeelden terecht in het soeplokaal op het Klein Heiligland naast de stadsschool A, waarin nu de R.K. Opleidingsschool St. Jozef van de Oude Gracht onderdak gevonden heeft. Het soeplokaal zeil bestaat niet meer, is afgebroken. De duur van de bedeeling hing af van de gestrengheid der koude, van den staat der financiën en van den uitslag van den oogst. Gewoonlijk begon JJen half December en ging door tot eind Maart. De gemiddelde duur was dus 15 weken. In 1845-46 echter moest reeds 29 Sep tember begonnen worden, daar de aardappeloogst misluktwas en de levensmiddelenprijzen zeer hoog waren gestegen. Zoo doende duurde de deeling 24 weken, waarbij 9361 menschen soep opgeschept kregen: totaal 444264 portien. Terwijl in 1855-'56 de deeling slechts 8 weken duurde daar de kas on-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 147