toereikend was en een aanvrage om subsidie van gemeente wege werd afgewezen: totaal 132682 portiën. De lijsten van degenen die voor de bedeeling in aan merking kwamen werden opgemaakt door de Heeren Buurt- meesteren van de verschillende wijken, waarbij zij dan, ge tuige een rondschrijven van de Commissie in 1845, 'ten vriendelijkste' verzocht werden, 'om vooral de zoodanigen te willen passeeren, die, schoon zij zich in tamelijk ruime om standigheden bevinden, om andere redenen zich als behoefti- gen zouden mogen opgeven; alsook de zoodanigen, die UEd. bekend zijn dat honden houden, als kunnende het oogmerk der milde gevers niet anders zijn dan om de zoodanigen van de voormelde bedeeling uit te sluiten.' Bij deze opgave werd bovendien verlangd de vermelding 'of zij binnen deze stad of elders zijn geboren', en 'zoo zij elders zijn geboren, hoelang zij reeds alhier hebben gewoond', en 'wie onder hen tot de Joodsche godsdienst behooren'. Den 28en Nov. 1818 was n.l. bepaald volgens de wet op de alimentatiën, dat men 4 jaar in Haarlem gewoond moest hebben of er geboren zijn om onderstand te genieten. Dit om te voorkomen dat de behoeftigen uit de omliggende gemeenten in Haarlem ondersteuning kwamen zoeken, die zij eigenlijk elders moesten ontvangen. Onder de ingekomen stukken der Commissie bevinden zich dan ook een 14-tal lijsten van per sonen die in onderscheidene jaren door de Ed. Achtb. Heeren Burgemeesteren ter inwoning zijn geadmitteerd met opgave van nieuw en oud adres. Vermelding van al of niet 'Arier- schap' moest in diè dagen gebeuren vanwege het feit dat aan Israëlieten in plaats van soep droge gort werd uitgereikt. Na de bedeeling aan de behoeftigen in de wijkboeken be kend volgde nog een soepdeeling aan alle koopers van zgn. 'roode kaartjes'. Deze waren tegen betaling van 5 cent voor iedereen verkrijgbaar. De aandachtige lezer zou nu kunnen opmerken: 'Wat deelde de Commissie uit van 1795-1813?' Immers hierboven staat vermeld: oprichting 1795 - eerste gortsoepdeeling 1813. Inderdaad is de Commissie niet begonnen met de uitdeeling van warme spijze, maar van brood: tarwe en roggebrood. Van 1811 -' 13 heeft men toen geëxperimenteerd met verschillende soepen (zie hierboven: verdediging der gortsoep door N. Mabé) tot in i8i3-'i4 de gortsoep als overwinnares uit den - IOO -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 148