strijd trad. Hoewel haar 'struggle for life' soms bemoeilijkt werd door aanvallen van buiten (1837 erwtensoep op verzoek des burgemeesters - 1876 voorstel tot hutspot van Teyler) en ook van binnen (1886 discussies over erwtensoep - 1897 proef met rijstsoep - 1902 deeling van gortsoep èn erwtensoep) heeft zij haar plaats weten te behouden; echter tenslotte ten koste der bedeelden, die de gortsoep al meer en meer gingen ver smaden. Toen men eindelijk inzag dat verandering gewenscht was, bleek tevens noodzakelijk een grondige verbetering van de keuken, uitbreiding van personeel enz. En daar door de Vincentiusvereeniging reeds op voldoende wijze werd gezorgd voor de uitdeeling van samengestelde spijzen, besloot men de Commissie op te heffen en de aanwezige gelden te verdeelen tusschen 'Weldadigheid naar Vermogen' en 'Liefdewerk: Spijskokerij der St. Vincentiusvereeniging'. In 1846 nam de Commissie zelf de beoordeeling der spijs- aanvragen ter hand. De Buurtmeesteren bleven alleen nog in geschakeld om aan de aspirant-bedeelden een briefje te ver strekken - met alle gegevens omtrent gezin en verdiensten - waarmee zij zich tot de Commissie konden wenden. Bij de nieuwe indeeling der gemeente in afdeelingen (1877), t°en de Buurtmeesteren zelf verdwenen, verviel natuurlijk ook dit. Dat er langzamerhand grove misbruiken insloopen, blijkt wel uit een voorstel van den heer H. Teding van Berkhout, in Februari 1857, tot het brengen van wijzigingen in de be deeling: 'Zooals ik reeds in onze vorige vergadering in korte woorden mededeelde, heb ik mij verzekert dat er tot hiertoe huis houdens met soep zijn bedeeld, die gemiddeld sterk 42JS per soon door elkander 6,91-! 's weeks, jaar in jaar uit ver dienen, en bovendien grutterswaren tegen zeer lage prijzen konden bekomen als bijv. gort a 7 ets en erwten a 6J ets de kop. Anderen die 60,- in spaarkasboekjes hadden; nog anderen waarvan men, hoewel zij geene vaste verdiensten hadden, zeer wel wist dat zij, 's zomers en ook 's winters hetzij door middel eener eerlijke of oneerlijke broodwinning, soms grof geld verdienden, maar dit onmiddellijk versnoepten, ver dronken of verspeelden, anderen eindelijk, en dit zijn niet enkel geruchten, maar is mij door goed onderrigte personen, waaronder den Directeur van eene groote fabriek, verzekert, - IOI -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 149