- 4 - een plattegrond van de stad in ons bezit, meldende den inven taris van oude gevels. Beide een kostbaar bezit in dezen tijd van onderwaterzettingen en vernielingen door het naderende oorlogsgeweld. Een lid, dat onbekend wenscht te blijven, stelde een klapper op onze Jaarboeken samen; uit de nalaten schap van Mej. von Reeken ontvingen wij een exemplaar van Lutgers in losse afleveringen, zoo fraai alsof het eerst voor kort van de pers kwam. De Gemeente-archivaris zond ons het eerste supplement op den catalogus van onze foto- en prenten- verzameling. De heer W. P. J. Overmeer is nog doende met de catalogiseering van onze boekerij en inventariseering van De Hoofdwacht, een tijdroovenden arbeid, die echter zijn voltooiing nadert. Begin Januari 1944 ontvingen wij 'Nachtwaakersnieuwjaars- gift uit 1740', getoonzet door Lucitius en aangeboden aan onze Vereeniging. Het omslag is met fraaie letters verlucht, gelijk de afbeelding in het Jaarboek U eerlang zal toonen. De werkzaamheid van bouwers en gelukkig ook van de af- brekers lag nog steeds vrijwel stil. Het stemt tot verheugenis, dat perceel Groot Heiligland 34 op initiatief van den eigenaar, den Heer H. J. Feije, zoo fraai kon worden gerestaureerd. Helaas werden De Hout en vele plantsoenen door versterkings- werken en schuilnissen ontsierd, en bracht het gebrek aan brandstof velen tot het omhakken van boomen. Een enkel huis o.a. de bouwval op den hoek Dreef-Wagenweg viel aan de sloopwoede der sprokkelaars ten offer, evenals een villa in het Frederikspark, gelukkig was het architectonische verlies slechts gering. Door de vele aanplakbiljetten, die overal op wille keurige wijze werden aangebracht, werd het stadsbeeld tijde lijk zeer ontsierd; het saneeren van de meer permanente ont sierende reclame - als opschriften op gevels en reclameborden - vond nog regelmatig voortgang. Het jaar 1944 sloeg vele wonden in gezin, familie en Vader land; de oorlog overschreed onze grenzen te land en nam steeds in hevigheid toe en de terugslag daarvan was aller- wege merkbaar. De ondervoeding, het te werk stellen, de tochten om voedsel te vergaren, eischten vele slachtoffers en het is daarom dan ook niet te verwonderen, dat een groot aan tal overleden verdienstelijke Haarlemmers in ons Jaarboek zullen worden herdacht. Naast hen moeten nog worden ge noemd Mgr. J. C. Aalbersen, die als rector van het Sint

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 14