die de porties soep enkel en alleen gebruikten tot voedsel van varkens.' Gevolg was de vaststelling van een bedeelingstarief: ont vangen geen soep: 1. Alle eenloopende, gehuwde of samenwonende lieden onder de 50 jaar zonder kinderen, met één kind, of zoo er meer zijn, waarvan het jongste 19 jaar heeft bereikt. 2. Huishoudens waarvan de gezamenlijke verdienste, win ter en zomer door elkander, bedragen ƒ6,- of meer 's weeks. (Deze limiet werd in den loop der jaren verhoogd). 3. Allen die geen vol jaar in Haarlem zijn woonachtig ge weest. Aan de Commissarissen werd het verder overgelaten hun die zij de bedeeling onwaardig keurden, ook al vielen zij niet in bovenstaande uitsluitingen, de soep te weigeren. Over den verkoop van roode kaartjes zegt de heer Teding van Berkhout het volgende: 'Daarentegen vraag ik, aan hoe veel bedelaars van beroep worden zij niet gegeven? Zijn de geruchten van allen grond ontbloot, dat er in de eenzame stegen om roode soepkaarten gedobbeld wordt? Als de op naamkaarten afgegevene soep aan varkens wordt gevoerd, hoe veel te meer die welke op roode kaarten wordt gehaald waarop niet de minste controle kan worden geoefend?' Zijn voorstel was dan ook: geen roode kaartjes meer. Wat betreft het finan- cieele nadeel - immers er waren velen die alleen inteekenden voor een bedrag waarvoor zij roode kaartjes wenschten en die dus dan zouden afvallen - zegt de heer Teding van Berkhout 'Zal dat nadeel niet gecompenseerd worden door de inschrij vingen van hen, die nu juist meer of voor het eerst zullen geven, omdat zij geen voorstanders van het aan de deur geven zijn en dus ook den verkoop van roode kaartjes nooit hebben toegejuicht?' Na vele discussies was het besluit echter toch ze te hand haven. Men durfde het er zeker niet op te wagen Het jaar 1890 luidde een nieuwe periode in voor de spijs- kokerij. In Februari werd de Commissie n.l. aangezegd, dat het gebouw aan het Klein Heiligland niet meer beschikbaar kon gesteld worden, maar gebruikt moest worden voor uit breiding van de ernaast gelegen school. Uitziende naar een ander geschikt 'soepverblijf', besloot men tenslotte een geheel nieuw gebouw te laten zetten in de Jacobsstraat. De daarvoor - 102 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 150