HAARLEMSCHE HERINNERINGEN AAN DE BEVRIJDING 1 De vijfde Mei 1945 blijft in de geschiedenis van het Neder- landsche volk en speciaal van dat uit het westelijk deel, dat woonachtig was in de 'Vesting Holland' een historische datum. Om acht uur des morgens ging immers de capitulatie in van alle Duitsche strijdkrachten en het oogenblik dat wij na vijf jaar, op enkele dagen na, bevrijd waren van een zeer zwaren druk. Welk een dankbaar gevoel kwam er in de harten der Nederlanders en welk een vreugde heerschte er bij de Haar lemmers. Een feestelijke stemming was reeds den vorigen avond waar te nemen. Op Vrijdag 4 Mei tegen negenen had de radio mee gedeeld, dat de Duitsche strijdkrachten in Nederland, Noord- West Duitschland en Denemarken zich hadden overgegeven en dat de capitulatie Zaterdagmorgen inging. Dit nieuws verspreidde zich in enkele minuten en kort daarop begaven zich honderden stadgenooten op straat om weer anderen op te wekken een wandeling te maken, ondanks het feit, dat het eigenlijk verboden was zich na acht uur in de open lucht op te houden. 'Het is vrede' antwoordde men op vragen van anderen, die het nog niet gehoord hadden en weer kwamen vele families naar buiten, om zich in de richting van de stad te begeven. Waarom een ieder juist dien kant opliep, wist niemand. Men wilde op straat, omdat een ander ook buiten wandelde en bij velen was het een reactie op een gerucht, waarvan zij zich de waarheid nog niet konden realiseeren. Het zal niet dikwijls in de geschiedenis voorgekomen zijn, dat een bericht zoo snel verspreid is. De Groote Markt was het centrum, waar tus- (1) De Haarlemsche bladen hadden in de eerste dagen na de bevrijding de beschikking over weinig papier, zoodat er niet voldoende aandacht besteed kon worden aan de gebeurtenissen in onze stad. Daarom is bij gaand artikel geschreven, dat een overzicht geeft van de eerste veertien dagen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 153