- io6 - schen negen en twaalf uur 's avonds vele hoeraatjes zijn op gegaan en vroolijkheid heerschte, omdat de Haarlemmers zich bevrijd gevoelden. De bewoners van Haarlem-Noord, waarbij ook gerekend moeten worden zij, die voorbij de Jan Gijzenbrug wonen, want ook dezen hadden zich in de rijen gemengd, hielden korten tijd bij de Ripperda-kazerne halt. Daar was het rustig en geüniformeerden waren niet te zien. Het publiek juichte en maakte een ronde-dans. Langzamer hand keerde de rust terug. 'Als het maar waar is,' vroegen late wandelaars zich af. Een bevestiging hadden zij zelf nog niet gehoord of gelezen. Nog even den baas spelen De redacties van de illegale - doch onverwacht legaal ge worden - blaadjes zorgden er voor, dat den volgenden morgen het nieuws spoedig op papier gezet was. In den vroegen ochtend van Zaterdag 5 Mei zagen de wandelaars op winkel ruiten, aanplakzuilen en muren, dat 'De Patriot', 'Trouw', 'De Vrije Pers', 'De Waarheid' en 'De Fluistervink' in extra bulletins de capitulatie bekend maakten. Of eenige Duitsche officieren nog niet op de hoogte waren van het nieuws, of dat zij van meening waren, dat de capitulatie des morgens om zeven uur nog geen feit was, weten wij niet, doch tot verbazing van de stadgenooten gingen enkelen van hen een tochtje per fiets door de stad maken en van sommige punten verwijderden zij de bulletins Misschien beteekende dit optreden, dat voorzichtigheid nog geboden was. Daarmee hielden velen in de vroegte nog rekening; slechts een enkele vertoonde zich met oranje en uit weinig vensters hing de driekleur. Acht uur ging de capitulatie in en op dat oogenblik wachtten de stadgenooten, want kort daarop verscheen de eene vlag na de andere aan den gevel. De hoofdstraten boden terstond een feestelijk aanzien en in het bijzonder de Generaal Cronjé- straat, waar even na achten winkel aan winkel voorzien was van het rood-wit-blauw. In de Groote Houtstraat had een politie-man het advies gegeven te wachten tot de vlag aan den toren van de Groote Kerk woei. Steeds keek men tever geefs in de hoogte; de vlag werd echter niet uitgestoken. Tegen tienen besloten de bewoners toch te vlaggen. Eerst Dinsdag morgen wapperde de driekleur op het hoogste punt der stad.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 154