- io7 Het was spoedig druk op straat en allen waren voorzien van oranje of rood-wit-blauw. Velen bezaten deze versierin gen niet meer, maar de winkelier had er op gerekend. Voor de zaken werd een rij gevormd. Anderen hadden zich al dagen, misschien maanden op den bevrijdingsdag voorbereid. Men zag tenminste origineele strikken en blouses, versierde fietsen, welke aan de vorderingen onttrokken waren geweest, rokjes van rood, wit en blauw en de jeugd was getooid met oranje hoofddeksels. In het bijzonder voelden de jongemannen zich bevrijd. Weken achtereen hadden zij zich schuil moeten houden en nu konden zij zich weer vrij op straat bewegen. Den geheelen morgen heerschte er een vroolijke stemming m de hoofdstraten. Zingend en hossend trokken de meisjes en jongens arm in arm onvermoeid langs den weg, blijkbaar vergetend, dat hun broodrantsoen nog zoo gering was. Anderen maakten het zich gemakkelijker en namen plaats op wagens, getrokken door paarden. Zoo vierde de jeugd op dezen Zater dagmorgen op gepaste wijze de bevrijding en nog wel op een oogenblik, dat Duitschers met een geweer aan de schouders in auto's of op een met paard bespannen wagen door de stad trokken. Enkelen hunner namen het gemoedelijk op en juichten mee, als er een kort oponthoud was, anderen keken stuursch en waren nog te veel onder den indruk van het ge beuren. Nog twee dagen tevoren hadden zij een dagorder van Generaloberst Blaskowitz moeten aanhooren, waarin deze de soldaten van de Vesting Holland opwekte tot het laatst te blijven strijden en de Rijkscommissaris had zich in gelijken geest tot de soldaten, Duitsche mannen, vrouwen en jeugd in de vesting gericht. De illegale pers maakt zich bekend De illegale bladen konden legaal verschijnen. Enkele win kelpanden kondigden aan, dat daar voorloopig de kantoren van kranten gevestigd waren. Zoo had het communistische blad 'De Waarheid'^ beslag gelegd op den boekwinkel in de Kruisstraat, waar vroeger literatuur van de N.S.B. en de Duitschers te koop was. doch die sedert den dollen Dinsdag in September 1944 'wegens vacantie' gesloten was. Daarin ves tigde het een agentschap. Een passende versiering van roode tulpen was aangebracht. 'De Fluistervink' deed zaken in den winkel van Jamin op den hoek van de Groote Houtstraat en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 155