- io8 - Ged. Oude Gracht, waar bevrijdingsnummers te koop waren en men zich kon abonneeren op 'De Uitkijk', een illegaal weekblad, dat voortgezet zou worden. 'De Patriot', die vroeger al had aangekondigd na de bevrijding als dagblad te zullen verschijnen, had kantoorruimte bij Boom-Ruijgrok aan de Ged. Oudegracht, waar de krant ook gedrukt werd. Dit laatste was het eerste Haarlemsche nieuwsblad, aangezien andere kranten haar zetels in Amsterdam hadden. In perceel Groote Houtstraat 132 rood had het orgaan 'Trouw', dat in het bijzonder aan het christelijk deel der bevolking zooveel steun had verleend, een winkel geopend. Het bevrijdings nummer van dit blad was verlucht met afbeeldingen van H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, wijlen Roosevelt, Churchill, Montgomery en Eisenhower. Twee dagen later en wel Maandag 7 Mei verscheen ook de Nieuwe Haarlemsche Courant, het in 1941 verboden orgaan, dat bij de R.K. stadgenooten met belangstelling ontvangen werd. Verder kwamen met plaatselijke edities 'Het Parool', dat een agent schap had in het kantoor van 'De Telegraaf' aan de Groote Houtstraat en 'Het Vrije Volk' van de Arbeiderspers in het reeds bestaande pand aan de Kruisstraat. Het gemeentebestuurop het Stadhuis Op den gewonen tijd waren de waarnemend burgemeester en de wethouders op het Stadhuis gekomen en zaten rustig te wachten, wat er met hen gebeuren ging. Animo om te werken hadden zij niet, doch wat baatte het ook orders uit te vaardigen. De burgemeester meende zich nog te moeten verzetten, toen voor het stadhuis begonnen werd met het maken van een stellage. Rustig gingen de arbeiders verder. Allerlei geruchten deden de ronde over het bouwwerk. Het bleek tenslotte noodig te zijn voor den aan te brengen luid spreker. In den loop van den dag vertrokken de leden van het 'gemeentebestuur', om niet meer terug te keeren. Op het bureau van politie aan de Smedestraat heerschte een groote drukte. Men was maar vast begonnen om enkele vooraanstaande figuren 'te beschermen'. Om zeker te zijn, dat de waarnemende politie-president, majoor J. P. Z. van Aperen niet zou vluchten, werd hij des morgens om halfnegen op de Nieuwe Gracht door zijn vroegere ondergeschikten aan-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 156