- io9 - gehouden, ontwapend en naar het bureau gebracht. In de Kruisstraat begeleidden stadgenooten hem. Formeel ge sproken had de politie nog geen recht tot arrestatie over te gaan. De Duitschers hadden het gezag niet overgedragen en de komst der Canadeezen kon tegen Maandag of Dinsdag tegemoet worden gezien. Des middags voerden daarom Duitschers besprekingen, om den politie-president weer vrij te krijgen, doch tijdens de onderhandelingen heeft men hem uit het bureau laten 'ontsnappen', om hem in de chocolade fabriek 'Union' een veilig onderdak te verleenen. Geen 'bijltjesdag In de bezettingsjaren was het woord 'bijltjesdag' veel ge bruikt, maar gelukkig is er niets van gekomen. Toch hebben stadgenooten gemeend repressaille-maatregelen te moeten treffen tegen meisjes, die zich te veel ingelaten hadden met de Duitsche soldaten. Haar hoofden schoren zij op de des morgens gebouwde stellage voor het Stadhuis kaal, in tegen woordigheid van een groote menigte. Ook in andere deelen der stad speelden jongemannen voor rechter. Anderen konden hun woede en haat niet beter bekoelen dan door ruiten te vernielen van café's in de Kruisstraat en op den Schoterweg en van vele particuliere woningen in de stad, waar aanhangers van de Nazi's of N. S. B.ers woonden. Over het algemeen kan toch gezegd worden, dat de Haarlemmers zich correct gedragen hebben. Mogelijk heeft het advies van de Vereeni- ging 'Koninginnedag', dat des morgens vroeg op vele punten der stad aangebracht was, daartoe veel bijgedragen. Het bestuur had den volgenden, in oranje gedrukten, oproep ver spreid: 'Na een gedwongen slaap van ruim 4 jaar zijn wij weer ont waakt en met de komst der geallieerde troepen in onze stad roepen wij U op, om uiting te geven aan de vreugde over onze bevrijding. Steekt de vlaggen uit en tooit U met ons geliefd oranje. Volgt in elk opzicht de aanwijzingen en de bevelen der overheid stipt op. Bewaart orde en discipline. Laat de bevrijding ons eensgezind vinden in vreugde, zooals de ver drukking ons vereenigd heeft gezien in nood.' Deze oproep moet reeds in September 1944 gedrukt zijn, gelet op de woorden 'ruim vier jaar'.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 157