Groote drukte in den middag Des middags was het nog drukker in het centrum en een wandeling door de stad te maken was gezellig, niet alleen door de feestelijke stemming, maar ook door de wijze, waarop winkeliers hun etalages in korten tijd 'omgetooverd' hadden. Fraaie stands, betrekking hebbende op de lang verwachte be vrijding, trokken de aandacht. Oranje had de overhand; som mige hadden beeltenissen van H.M. de Koningin en van het Prinselijk gezin in de etalages geplaatst, boekhandelaren bleken nog over een voorraad boeken te beschikken, welke aan het Koninklijke Huis waren gewijd en banketbakkers kon digden aan, welke lekkernijen zij binnenkort hoopten aan te bieden. Iedere wandelaar scheen weer plezier in het leven ge kregen te hebben, ondanks het hongerige gevoel, dat hij had. Des morgens stond hij, met oranje in het knoopsgat, immers nog in de rij bij den bakker, om het rantsoen van de week, 400 gram brood, te koopen. Het was bijna niet mogelijk de Groote Markt te bereiken, zoovelen waren daar vereenigd. Op dezen dag was ook het oogenblik aangebroken, dat onderduikers, onder wie de joden, zich in het openbaar kon den begeven. De leden van het spoorwegpersoneel voelden zich opgelucht en verschenen in hun uniformen. Dan hadden de leden van de vroegere padvindersorganisaties hun unifor men, hoofddeksels en stokken voor den dag gehaald en zij lieten den Haarlemmers zien, dat de padvinderij niet dood was. Het station zag er vervuild uit De capitulatie beteekende ook, dat het station weer in beheer kwam van de Nederlandsche Spoorwegen. De hoofd stationschef, de heer O. Huisman, begaf zich in den loop van den morgen daarheen, om polshoogte te nemen en het bleek hem, dat de leden van het Duitsche spoorwegpersoneel plan nen hadden des middags om drie uur de gebouwen te verlaten. Op dat uur keerde de heer Huisman terug en met hem was een groot aantal spoorwegmenschen op het perron. Terstond werden orders uitgevaardigd over het hervatten der werk zaamheden, welke in hoofdzaak bewaking betroffen. Maandag kwam het geheele personeel weer op, met uitzondering van drie leden, die lid waren geweest van de N.S.B. en dus niet meer in de termen vielen. Het station zag er smerig uit. De - I IO -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 158