perrons lagen bezaaid met aardappelschillen, papier, afval enz. De meeste lokalen waren ernstig beschadigd, vuil en vies was het daar en kasten en laden waren opengebroken. Leden van het personeel, die op 17 September 1944 goederen, zooals tasschen en kleedingstukken, hadden laten liggen, moesten ervaren, dat deze gestolen waren. Materiaal was ge roofd. Verder was bij de administratie diefstal op groote schaal gepleegd. Ondanks deze wandaden nam het personeel alles kalm op. Het had immers niets beters verwacht. Men toog eenige dagen later aan het werk, om orde te scheppen. De woningen van den hoofdstationschef en van den eersten chef waren gedeeltelijk geplunderd; ook hun uniformen waren ge stolen, doch in burgerkleeding konden zij ook dienst verrichten. Dag van droefheid en van dank Zaterdag 5 Mei was dus een dag van vreugde en de uit gelatenheid op straat was daarvan een bewijs. De dag was er ook een van droefheid voor hen, die in de afgeloopen jaren door bruut geweld of door oorlogshandelingen in rouw waren gedompeld. Zeer fijn aangevoeld was daarom de posthume hulde, welke gebracht werd aan die vaderlanders, die op drie punten der stad voor het vuurpeleton waren geplaatst. Op de Dreef bij het Plein, waar 7 Maart 1945 zestien Neder landers het leven verloren, aan de Westergracht, vlak bij de Kathedraal, waar op 26 October 1944 slachtoffers vielen en bij de Jan Gijzenkade, waar op 11 Februari 1945 eenigen gefusilleerd waren, hadden stadgenooten passende ver sieringen aangebracht. In den loop van den dag en de daarop volgende dagen legden velen bloemen neer. Talloozen ver toefden op die plaatsen, om de offers van het verzet te ge denken. De dag was er ook één van dankbaarheid. In de morgen uren trokken de katholieken naar de parochiekerken, om te bidden. In de kerkgebouwen van de Ned. Herv. Gemeente van Schoten (Haarlem-Noord) leidden de predikanten, ds M. van der Voet en ds H. van der Loos vredes-dankdiensten in tegenwoordigheid van honderden geloovigen. Zondag 6 Mei Den volgenden dag stroomden alle kerken in de stad vol; velen gevoelden de behoefte bijeen te komen, om God te Ill

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 159