danken. Zoowel in de protestantsche als in de roomsch-katho- lieke kerken lazen de voorgangers een gelijkluidenden brief voor. Weliswaar was hij gedateerd 8 September 1944, maar de inhoud was nog even actueel, aangezien hij op het huidige oogenblik sloeg. De kerkgangers zongen in alle gods dienstoefeningen het eerste en of het zesde couplet van het Wilhelmus. In de stad was het in de morgenuren vrij rustig. Men hield blijkbaar rekening met de kerkdiensten. Concert der H. 0. V. De eerste openbare bijeenkomst, buiten de godsdienst oefeningen, was het concert van de Haarlemsche Orkest- vereeniging, dat in het Gem. Concertgebouw gegeven werd. De belangstelling was zeer groot; in het bijzonder was de jeugd opgekomen. Na het optreden van den dirigent, Marinus Adam, verhieven de bezoekers en musici zich van hun zit plaatsen. Het orkest zette het Wilhelmus in, spontaan mee gezongen door de aanwezigen. Daarna sprak de waarnemend voorzitter, de heer J. G. H. Braakman, op wiens verzoek een minuut stilte betracht werd, om de gevallenen te herdenken. Toen na de pauze de Marche funèbre uit de derde Symphonie (Eroïca) van Beethoyen ten gehoore gebracht was, stonden allen op ter herdenking van de dooden. Na afloop van het concert betrad de heer Jos. de Klerk het podium; hij deelde mee met Jaap Stotijn een aantal liederen gecomponeerd te hebben, betrekking hebbende op den laatsten tijd. Het nieuw ste was 'Bevrijding'. De heer de Klerk bracht het ten gehoore en aan zijn verzoek gaven allen spontaan gevolg, het refrein mee te zingen. Het orkest zorgde voor een vlotte begeleiding. De componist ontving een luide ovatie. Dezen Zondagmiddag was geen prettige voor enkele voor aanstaande leden van de Nationaal Socialistische Beweging. De waarnemende burgemeester en de vier wethouders werden uit hun woning gehaald en naar een veilige plaats over gebracht. Binnenlandsche Strijdkrachten traden 7 Mei op In den bezettingstijd waren voorbereidende maatregelen getroffen voor een landelijke organisatie, die zou optreden, - 112 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 160