om de geallieerden te helpen tegen de Duitschers en eventueel het gezag moest handhaven. In alle Nederlandsche gemeenten waren formaties samengesteld, onder den naam 'Binnen - landsche Strijdkrachten'. In het verborgen was er hard gewerkt. De leden moesten b.v. voorzien zijn van wapens en ook was het noodzakelijk, dat zij er mee konden omgaan. Zondag waren de Haarlemsche leden van de Binnenlandsche Strijdkrachten gemobiliseerd, om gebouwen in te richten, welke moesten dienst doen, arrestanten voorloopig onderdak te verschaffen. In den loop van Maandag 7 Mei werd in de stad een procla matie opgehangen, waaruit blijkt, hoe de situatie was. De proclamatie luidde: 'Het commando der Binnenlandsche Strijdkrachten in gewest 12 (omvattende de gemeenten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout, Alkemade, Leimuiden, Aalsmeer, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarn- woude) maakt bekend, dat in een bespreking met d.en be velvoerenden Duitschen generaal in genoemd gewest is vast gesteld en overeengekomen: ie. Tot het moment, dat de bezetting wordt overgenomen door de Ganadeesche troepen, blijft de Duitsche weermacht aansprakelijk voor de handhaving van orde en rust. 2e. Het commando der Binnenlandsche Strijdkrachten acht zich echter desondanks geroepen, om te doen wat in zijn ver mogen is, om te verzekeren, dat de orde onder Nederlanders gehandhaafd wordt door verantwoordelijke Nederlandsche organen. 3e. Diensvolgens belasten de Binnenlandsche Strijdkrachten zich met de ordehandhaving, zulks met instemming van ge noemden bevelvoerenden Generaal. 4e. Tot ordehandhaving behoort mede het tegengaan van alle aggressief of beschimpend optreden tegen de Duitsche weermacht, hare leden, eigendommen en objecten, waarvoor zij aansprakelijk is. 5e. Tot op het moment van overname der bezetting door de Canadeesche troepen moet de werkzaamheid der Binnen landsche Strijdkrachten zich beperken tot ordehandhaving. Het Gewestelijk Commando voornoemd verheugt zich er over, dat de Binnenlandsche Strijdkrachten er aan kunnen medewerken te voorkomen, dat onverantwoordelijke ele- - ii3 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 161