menten van den eigenaardigen toestand van het oogenblik gebruik maken, om zich te vergrijpen aan de eigendommen hunner medeburgers of aan goederen, welke aan de Neder- landsche volksgemeenschap toekomen, alsmede dat zulke elementen door een onverantwoordelijk optreden zouden uit lokken maatregelen van Duitsche zijde, waardoor het leven van onschuldige medeburgers gevaar zou kunnen loopen, of eigenmachtig en voorbarig zouden ingrijpen in de uitoefening van gerechtigheid, welke uitsluitend in de handen der wettige Nederlandsche overheid veilig is te achten. Het doet een dringend beroep op de Nederlandsche be volking, om door zelfbeheersching te bewijzen, dat zij, ook in dagen van vreugde en ongeduld, zich als een beschaafd volk weet te gedragen en ook zonder aanwending van machts middelen aan zijne Nederlandsche overheid weet te gehoor zamen. Het roept ieder lid der bevolking op, om onverwijld te voldoen aan aanwijzingen door de B.S. gegeven en zich te onthouden van eiken steun aan het gedrag van onverant woordelijke elementen, die niet verstaan, dat men door on- beheerschtheid en onwaardig gedrag alleen zichzelf vernedert. Men bedenke, dat men, door na vijf jaren geduldoefening niet nog even vol te houden, niet alleen zichzelf en anderen in gevaar brengt, doch dat daarmee thans tevens de eer der Binnenlandsche Strijdkrachtejn gemoeid is.' Straatnamen veranderd Het stadsbeeld had spoedig een ander aanzien gekregen door het verwijderen van de vele Duitsche borden, welke op de wegen waren aangebracht. Er zat immers wat brandhout aan, evenals aan de 'Deckungslöcher' langs de hoofdwegen. Als de Canadeezen in de stad waren, moesten zij de richting weten. Hiervoor waren de voorbereidingen al klaar. Leden van de Binnenlandsche Strijdkrachten spijkerden op een aantal plaatsen borden met pijlen, welke de richting aangaven naar Den Haag, Amsterdam, Velsen enz. Tijdens de bezetting had de burgemeester namen van enkele openbare wegen ver anderd, zooals Wilhelminapark, Wilhelminastraat, Juliana- laan, Julianapark enz. De oude bordjes bestonden nog en Openbare Werken zorgde er spoedig voor, dat namen als Hooglandspark, Schouwburgstraat, Hemonylaan en Verlengde Generaal Cronjéstraat tot het verleden behoorden. - I 14 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 162