Canadeezen vorstelijk ingehaald De intocht van de Canadeezen is geweldig geweest. Des middags trokken eenige honderden auto's, motoren en tanks door de stad; zij kwamen uit Amsterdam en reden of in zuide lijke richting over den Wagenweg naar Den Haag of in noorde lijke via den Schoterweg en Rijksstraatweg naar Velsen. Op de Amsterdamsche vaart hadden zich duizenden verzameld, van wie een groot aantal meisjes en jongens de aankomende bevrijders verzochten te stoppen, om een toertje door de stad mee te maken. Het gevolg was, dat de lachende Canadees in gezelschap van jong Haarlem een glorieuzen intocht maakte. Honderden hadden zich opgesteld, om de Canadeezen te be groeten en steeds stegen luide toejuichingen op. Er waren nog enkele Duitsche auto's in de stad; passeerde er één, dan was het muisstil. Zoo kon de vroegere bezetter zien hoe de be vrijder van 1945 verwelkomd werd. De bevrijder met zijn vroolijk en sympathiek gezicht had terstond de harten der Haarlemmers veroverd. Sigaretten en chocolade deelde hij met kwistige hand uit. 's Avonds hadden vele Canadeezen vrij, om een wandeling te maken, natuurlijk in gezelschap van het vrouwelijke geslacht. Een Canadees, die op de Groote Markt met een getrouwde vrouw gedanst had, gaf bij het afscheid twee sigaretten mee onder toevoeging 'for your husband', in het vertrouwen, dat de man het lange uitblijven nu wel ver geven zou. Feestelijkheden waren er dezen dag nog niet. Wel waren hier en daar luidsprekers opgesteld, die de nieuws berichten uit Engeland van Radio-Oranje verspreidden en muziek ten gehoore brachten. Provinciaal Bestuur Als waarnemend commissaris der Koningin trad op Dr J. E. baron de Vos van Steenwijk en ook keerden Mr A. Bruch, Mr P. J. Witteman en de heer A. W. Michels, die in 1941 waren afgetreden als Gedeputeerden, terug. Mr M. A. Stufkens nam zijn functie van Griffier der Staten, welke hij in de oorlogsjaren had moeten neerlegggen, weer op. Militair Gezag In perceel Kenaupark 21 werd het bureau gevestigd van het Militair Gezag en als hoofd trad op Majoor Dr G. Krijgs man. De Town-Major zetelde eveneens in het Kenaupark. - 118 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 166