B.S. verricht arrestaties De leden van de Binnenlandsche Strijdkrachten traden nu in het openbaar op. Op hun arm droegen zij een band, waarop 'oranje' stond. Het bleek, dat de organisatie honderden leden telde, die voor een aantal onderdeelen waren opgeleid. Politie mannen waren in hoofdzaak bestemd voor het aanhouden van N.S.B.ers en van hen die veel met Duitschers hadden omge gaan of aan de weermacht hadden verdiend. Vele B.S.ers waren ingedeeld in den ordedienst, die nuttig werk heeft ver richt bij de groote drukte. Het gewestelijk commando, onder leiding van mr N. J. G. Sikkel, was ondergebracht in het Paleis van Justitie en de Haarlemsche rechtbank verhuisde naar het gebouw van het Kantongerecht. In het hoofdbureau van politie aan het Nassauplein zetelde het commando van Haarlem. De scholen en het Huis van Bewaring waren on voldoende, om de arrestanten op te bergen; ook werd gebruik gemaakt van een gebouwtje van de Gemeente Reiniging. 'Daar komt toch al het vuil bijeen', was de opmerking van het publiek. De arrestatie-ploeg van de B.S. had de beschikking over een lange lijst van adressen, waar N.S.B.ers woonden. Achtereenvolgens werden de betrokkenen uit hun woning gehaald. Het gebeurde, dat de bewoner verheugd was over de bevrijding en de vlag had uitgestoken. Na de arrestatie haalde men de driekleur in, want het paste toch niet. Ook werden levensmiddelen in beslag genomen. Of deze goederen ter be voegde plaatse aankwamen, betwijfelde het publiek wel eens, omdat in de laatste dagen 'rijp en groen' was aangenomen, om dienst te doen bij de B.S. Te begrijpen is het, dat de or ganisatie fouten maakte. Woensdag 9 Mei Na de feestvreugde van 8 Mei was het een dag later rustiger, maar toch begaven talloozen zich naar de binnenstad. Slechts een beperkt percentage werkte, doordat de meeste bedrijven wegens gebrek aan energie enz. nog gesloten waren. Toch kwam er wat werk, vooral voor hen, die behulpzaam wilden zijn bij het transport levensmiddelen. Het vervoer der troepen was dezen dag nog in vollen gang. De Haarlemsche jeugd ver maakte zich met de bevrijders door tochten mee te maken. Verheugend was het nieuws, dat de Distributiedienst ver spreidde, n.l. het beschikbaar stellen van levensmiddelen, af- - 120 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 168