JAARVERSLAG 1945 Waren we in de eerste maanden van 1945 nog te zeer ver vuld van het dagelijksch wee, dat in steeds toenemende mate over ons werd uitgestort en van honger en zorgen, die allen zonder ophouden kwelden, om van de ergernis over alles wat er rondom ons gebeurde maar te zwijgen, hoe groot was onze vreugde toen de dag der bevrijding eindelijk aanbrak! De be zetter capituleerde en met hem verdwenen zijn handlangers. Wij verheugen ons over den terugkeer in het Vaderland van onze Koningin, het Prinselijk Paar met de drie Prinsesjes en het is ons een groot voorrecht, dat Zij allen na zoo lange af wezigheid in goede gezondheid het land, waaraan Zij zoo ver knocht zijn, weder mochten betreden. Welk een zegen voor ons allen en hoe onderschrijven wij ten volle, wat reeds Mr van Oosten de Bruyn in zijn 'De Stad Haarlem'juist twee eeuwen geleden in 1745 neerschreef: 'want, onder de veel vuldige nuttigheden', welken de Nederlandse Geschiedenissen voortbrengen, is deeze buiten twyfel, geene van de minsten, dat elk, die maar een weinig oplettend is, daar in kan vinden een allerduidelykst bewys van 't groote voordeel, dat een Volk geniet, 't welk 't geluk heeft van door eigen' Overheden, die Inboorlingen zijn, geregeerd te worden: in tegenstelling van de zulken, die, door het recht des oorlogs vervallen aan, en deelen worden van grootere ryken, en mogendheden, welker Opper-magtige Vorsten, niet kunnende 't behoorlyk toeverzicht hebben op alle d'onderhoorige gewesten hunner te wyd uitgestrekte heerschappyen, in d'afgelene, of nieuwlyks verkreegene Staaten eenigen hunner Hovelingen afzenden, om die in hunnen naam te regeeren: welken doorgaans vreemde lingen zynde, en weinig genegenheids hebbende tot 't Volk, waar over zy gezonden worden om te heerschen, geen ander belang, dan dat van hunn' eigene grootheid, kennen, of be- hertigen.' Hulde zij hier gebracht aan onze landgenooten en de Haar lemmers in het bijzonder, die onverdroten den vijand door hun woorden en daden, helaas vaak ten koste van eigen leven, bleven bestoken en aan hen, die in gevangenschap of slavernij het leven lieten. Ook ons Insulinde werd bevrijd, waardoor van velen een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 16