velen, die U in diep besef van hun verbondenheid thans uit- noodigen. Deze dankdiensten worden gehouden heden te 5 ure in de Groote Kerk op de Groote Markt en in de Nieuwe St. Bavo- kerk aan de Leidschevaart.' De belangstelling voor de diensten was bijzonder groot; in de Groote Kerk waren eenige duizenden bijeen, maar op de Groote Markt was een even groot aantal stadgenooten aan wezig, die dank zij de luidsprekersinstallatie den dienst konden beluisteren. Onder de aanwezigen waren vertegenwoordigers van de Ganadeezen, de waarnemend commissaris der Konin gin, de gemeente-secretaris en bijna alle predikanten van de protestantsche kerken. Dr W. R. M. Noordhoff hield, na het uitspreken van het votum, een inleidende toespraak, waarna de gemeente staande zong Gezang 302, verzen 1, 2 en 3 'Wilt heden nu treden'. De heer C. F. Nieuwenhuijzen, pastoor der Oud Katholieke kerk, las uit Psalm 46 voor de verzen 2 en 3 en van vers 7 tot 12, benevens de boodschap der kerken. Na het zingen van Psalm 66 vers 6 ging Pastoor Nieuwenhuijzen in gebed voor. Ds I. P. van der Waal ver zocht een minuut stilte, om de gevallenen te herdenken, waarna gezongen werd Psalm 42 vers 3. Deze predikant sprak een dank- en verootmoedigingswoord naar aanleiding van Psalm 126 vers 3 'De Heer heeft groote dingen gedaan'. De aanwezigen zongen nog Gezang 303, verzen 1 en 2, waarna ds J. W. Siertsema, predikant bij de Gereformeerde Kerk in dankgebed voorging. Tenslotte zong de gemeente Gezang 301, verzen 1 en 6. In de Kathedraal aan de Leidschevaart namen eenige duizenden katholieken deel aan een danklof. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, woonde in vol ornaat de plech tigheid bij. Verder waren aanwezig de waarnemend burge meester, een afvaardiging van het Canadeesche leger, alle pastoors en kapelaans uit het dekenaat Haarlem. De heer J. C. van der Wiel, deken van Haarlem, celebreerde het lof, met assistentie van de oudste pastoors, de heeren Th. Roorda en J. de Vlieger. Onder leiding van Dr. Kat zong het koor van de kathedraal verschillende zangen, met als hoogtepunt het magistrale Te Deum van Hendrik Andriessen. Plebaan F. Filbry, deken van der Wiel en Mgr Huibers hebben - 122 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 170