Vakbonden treden weer op De bevrijding beteekende ook de opheffing van het Neder- landsch Arbeidersfront, dat een kantoor had op den hoek van den Kruisweg en de Nieuwe Gracht. In den bezettingstijd waren voorbereidingen getroffen, om de vroegere vakbonden weer op te richten. De Haarlemsche Besturenbond keerde terug en vestigde zich in het kantoorgebouw van het voor malige N.A.F. Ook werd de door het N.A.F. ingestelde in stituut 'sociale voorman' opgeheven, hoewel dit meer in naam dan in werkelijkheid bestond, omdat de arbeiders in de be drijven weinig vertrouwen in een dergelijken functionaris stelden. Hulp aan onderduikers De stichting 'Nederlandsch Volksherstel' hielp allen, die in oorlogstijd als gevolg van door de Duitschers genomen maat regelen hadden moeten onderduiken, aan goede officieele be scheiden, werk enz. Daartoe werden aan een groot aantal adressen, van welke bekend was, dat daar aan onderduikers onderdak was verleend, enquête-formulieren enz. gezonden. Ook kon men zich melden aan het bureau, dat in het Stad huis was gevestigd. Officieele instanties konden onderduikers niet helpen, zoolang dezen zich niet bij dit bureau hadden gemeld. Dat er vele onderduikers waren, die niet in het bezit waren van distributiebescheiden e.d., bleek uit de groote belangstelling. Jeugdappèl op Zaterdag 12 Mei De jeugd van Haarlem was voor Zaterdagmiddag vier uur opgeroepen, deel te nemen aan een appèl op de Groote Markt, waarvoor de volgende oproep was verspreid. 'De verschillende organisaties van jeugdbeweging in Haar lem willen uiting geven aan haar dankbaarheid, vanwege de bevrijding, in een samenkomst op de Groote Markt op Zater dag 12 Mei des middags om 4 uur. De jongens en meisjes, die behooren tot de volgende jeugd organisaties: Protestantsch christelijke, R.K., A.J.C., ver kenners, padvinders (sters), alsmede onthoudersbonden, wor den opgeroepen zich bij hun leiders (sters) te melden, indien zij niet reeds een oproep ontvangen hebben. - 127 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 175