en nog lunchworst, varkensvleesch of worst. Kort vóór de Pinksterdagen ontvingen de Haarlemmers dus een aantal levensmiddelen en daarbij kwam nog, dat op Zaterdag 19 Mei versch vleesch beschikbaar was. Aan biscuits heeft het in de volgende dagen niet ontbroken. Wegens gebrek aan meel, waren ze in plaats van brood te koop tegen een lagen prijs. Een aangename afwisseling vormden de koekjes wel, maar voor oudere menschen waren ze te hard. De biscuits waren tijdens het offensief bijeengebracht en uit legervoorraden afgestaan voor het hongerende westen. Er was op gerekend, dat er in deze streken ook gevochten moest wor den, in welk geval voedsel gebruikt kon worden, dat geen brandstof voor de bereiding vereischte. Aan het vervoer waren echter vele moeilijkheden verbonden. Uitgerekend was, dat om iederen Haarlemmer 1 kg biscuits aan te bieden, 2.000 vrachtauto's noodig waren. Vrijdag 18 Mei gingen joden naar de godsdienstoefening Voor de joden was het een gewichtige dag, want zij waren in de gelegenheid deel te nemen aan een godsdienstoefening, welke in het Gemeente-gebouw, Lange Wijngaardstraat, werd gehouden. Ongeveer honderd personen hadden zich ver- eenigd; onder hen waren Amsterdammers, die in Haarlem waren ondergedoken en die nog geen gelegenheid gehad hadden terug te keeren. Zaterdag daarop vierden zij het Pinksterfeest. Klok van de Groote Kerk loopt weer De nieuwe tijd was ingeluid op de klok in den toren van de Groote Kerk. Van 9 October 1944 had de klok op 12.02 uur gestaan, doch dezen dag was er stroom beschikbaar en de klok kwam weer op gang. Een verheugd gezicht trokken de Haarlemmers, die hun horloge weer gelijk konden zetten. Voetbal Haarlemsche eerste klassers In het Noorder Sportpark speelden de eerste klasse voetbal clubs EDO en Haarlem een wedstrijd. De Postharmonie zorg de voor de vroolijke noot. Bij 'Haarlem' speelde Effern mid denvoor, die in Mei 1940 in militairen dienst was en daarna naar Engeland was overgestoken, om daar in het leger op- - 132 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 180