WOESTDUIN Het landgoed hoorde deels tot Heemstede, deels tot de drie dorpen (Bloemendaal, Vogelenzang en Tetterode). Toen J. Dolleman het in 1923 aankocht werden hem de grond- papieren niet overgereikt. Waarschijnlijk berusten deze op het huis Vogelenzang, uit den tijd, toen Jhr Volkert Barnaart bezitter was van beide landgoederen. Daar liggen nog vele oude papieren en juist had de Rijksarchivaris van Noord holland van Jhr W. Boreel van Vogelenzang verlof ge kregen om al die archiefstukken daar weg te halen, toen de oorlogsomstandigheden dit verhinderden. Zijn ze daar nu nog? Van Damme vond als oudste stuk over Woestduin in het archief van Heemstede een verkoop van 20 Nov. 1713. Toen was blijkbaar eigenaar geweest Mr Willem Wz. Six, in 1669 geboren te Amsterdam en gestorven te Haarlem in 1712. Hij was Raad en Commissaris van Haarlem en in 1691 gehuwd met Dorothea van Assendelft, dochter van burgemeester Nicolaas van Assendelft en van Eva van Loo. In 1713 verkoopen zijn erven Woestduin voor 19.000. Die erven waren de weduwe, de drie zonen Willem, Nicolaas en Christoffel en Anna Hulshout. Eigenaar wordt nu Diderik Jacobsz v. Speyart vWoerden als man van Eva de Kies van Wissen, beiden uit oud-Haar- lemsch geslacht. Woestduin is dan groot 11 morgen en 454 roeden en grenst ten Zuiden aan het buiten Groesbeek van de familie Schaep. Het bovengenoemde echtpaar bezat ook reeds Teylingerbosch, doch op 7 Oct. 1715 transporteeren zij voor 16.000 Woestduin aan Mr Jan Trip de Jonge (1691-1721). Deze Amsterdammer was de zoon van Mr Jan Trip, die door zijn tweede huwelijk met Elisabeth Tiellens heer van Berkenrode was geworden. Op 11 Juni 1717 transporteert Trip Woestduin weer voor 20.000 en kocht toen een hofstede van zijn vader, namelijk Beeckesteyn onder Velsen. Eigenaar van Woestduin wordt nu Abraham Cromhuysen, een schat rijk Amsterdamsch koopman. In 1751 koopt het van hem of zijn erven zijn zuster Maria Cromhuyzen voor 12.000. Zij was weduwe van Melchior ten Hove, een Amsterdamsch rentenier uit Geldersch geslacht. Van haar erft het in 1764 haar zoon David ten Hove, Heer

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 183