STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL - 141 - van 11 tot 15 uur, den eersten Zondag van elke maand en Hemelvaartsdag van 13 tot 16 (15) uur. Bezienswaardig is de verzameling van Hollandsche schilde rijen, aanvangend met meesters uit het begin der 19e eeuw, doch vooral de uitgebreide collecties van teekeningen en prenten: teekeningen van oude meesters der Hollandsche, Italiaansche en Fransche scholen (o.a. Rembrandt, Michel Angelo en Claude Lorrain), gravures en etsen (o.a. Lucas van Leyden, Goltzius, Rembrandt en Adr. van Ostade); bovendien eenige geïllumineerde manuscripten. Voor meer be langstellenden en studenten zijn op schriftelijke aanvraag aan den Conservator Dinsdag- en Vrijdagmiddag van 13 tot 16 uur portefeuilles te bezichtigen. De bibliotheek en kunstbibliotheek zijn op werkdagen (be halve 's Maandags) geopend van 13 tot 16 uur (tijdelijk van 14-16 uur). Gevestigd in het Prinsenhof. Toegankelijk kosteloos van 10-12.30 en 13.30-17 uur; bovendien Dinsdag- en Donder dagavond van 19-21.30 uur. Dateerend van c. 1596 draagt de stedelijke boekerij in haar oudste boekenbezit het kenteeken van haar oorsprong (Haar- lemsche kloosterbibliotheken). De groote uitbreiding valt in de ige eeuw en vooral sinds 1922 door de toevoeging eener Openbare Leeszaal, die voor Haarlem-Noord in 1930 boven dien een filiaal opende in het Huis te Zaanen, waar evenals in het Prinsenhof de moderne inrichting is gevestigd in min of meer antieke omgeving. Boekerijen van zeer veelzijdig karakter; ook muziekbibliotheek sinds 1942. In 1939 verscheen de Catalogus van boeken en andere geschriften over Haarlem en omstreken aanwezig in de Stads bibliotheek en Leeszaal van Haarlem. Dit boekje is voor 30 cent verkrijgbaar aan de Leeszaal (Prinsenhof). Behalve gedrukte catalogi zijn alfabetische en systematische fiches- en kaartencatalogi aanwezig; in de hoofdbibliotheek bovendien trefwoorden-, biografische- en recensiecatalogi. Ook gedrukte catalogi van wiskunde, natuurwetenschappen en technische wetenschappen, van Nederlandsche, Zuid- Nederlandsche, Zuid-Afrikaansche en in het Nederlandsch

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 191