- 185 - In de stad heerscht''een feestvreugde door het bekend worden van de capitulatie. Uit vele particuliere huizen wordt de nationale driekleur gestoken. Op de Dreef, nabij de Jan Gijzenbrug en nabij de Kathe- draal, waar vroeger landgenooten voor het vuurpeleton zijn geplaatst, worden eenvoudige gedenkteekens op gericht. De Nederlandsche Binnenlandsche Strijdkrachten be ginnen hun werkzaamheden met de arrestatie van N.S.B.- ers en collaborateursaangehouden worden de commis sarissen der provincies Noordholland en Overijsel, de waarnemende burgemeester, de wethouders, de politie- president en zij, die een vooraanstaande plaats vervulden bij de N.S.B. De als illegaal verschenen bladen 'De Patriot', 'De Waarheid', 'Trouw', 'De Fluistervmk' ver schijnen legaal en de in 1941 verboden 'Nieuwe Haarlem- sche Courant' komt weer uit. Canadeesche troepen trekken onder geweldige belang stelling en geestdrift onze stad binnen; langs de wegen naar Den Haag en Velsen staan duizenden juichende stadgenooten. Om halftien worden de vlaggen uit de openbare gebouwen gestoken. Als waarnemend co™~ missaris der Koningin treedt op Dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, als waarnemend burgemeester de heei M. A. Reinalda en als adviseurs de heeren A. van Driel, D. J. A. Geluk, F. S. Noordhoff en A. J. M. Angenent. (Zie 30 Juli.) Ook neemt de gemeente secretaris Mr Th. A. Wesstra, zijn plaats weer m. De in de bezetting gevormde organisaties, zooals Nederlandsen Volksherstelen Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers treden op den voorgrond. Onder de duizenden, die op straat zijn, bevinden zich geüniformeerde spoorwegmenschen en padvinders. In de Groote Kerk wordt voor Protestanten en in de Kathedraal voor Katholieken een dankdienst gehouden. De eerste voetbalwedstrijd na de bevrijding wordt te Heem stede gespeeld tusschen H.F.C. en een combinatie van Engelschen en Ganadeezen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 235