CASPER TEN BOOM 18 Mei 1859 - 10 Maart 1944 Het is wel een zeer moeilijke opgave om in enkele bladzijden een overzicht te geven van leven en werken van dezen zoo alom beminden Haarlemmer. Wij willen daarom volstaan met de opsomming van de functies, die door hem werden bekleed tijdens zijn leven, zonder verder commentaar te plaatsen aan het eind van dit artikel, omdat hieruit wel voldoende blijkt, in welke mate hij zich gegeven heeft aan den dienst van de ge meenschap, en ons nu voornamelijk beperken tot zijn per soonlijkheid. Zoo ooit, dan kan van hem gezegd worden, dat hij na zijn dood blijft voortleven bij de velen die met hem hebben ge werkt of op eenigerlei wijze met hem in aanraking zijn ge weest. Zijn optimisme, zijn hartelijke en warme belangstelling, maar vooral zijn sterk geloofsvertrouwen stelden hem in staat om velen tot zegen te zijn. Bij ieder bezoek aan de Barteljoris- straat 19 trof men nieuwe menschen, die Haarlems 'good old man' om raad of om hulp kwamen vragen, en altijd stond hij ze met de grootste vriendelijkheid te woord, zonder ook maar in het minst gehaast te zijn. Zoo werd zijn huis een aanleg steiger voor allen, die in moeite en zorg een opwekkend woord noodig hadden. Wel heel duidelijk kwam dit naar voren in de zware oorlogsjaren. Talloozen vonden bij hem een schuilplaats tegen den niets-ontzienden vijand, voornamelijk Joden. Als men hem wees op het groote gevaar, dat hem hierdoor dag en nacht bedreigde, was zijn stereotiepe, rustige antwoord'Het zal mij een eer zijn om, als het moet, te sterven voor het volk van God.' Dat dit niet slechts woorden waren, heeft hij wel bewezen bij zijn arrestatie, die eindigde met zijn eenzaam sterven in gevangenschap. Tragisch is dit heengaan, maar als hij nog kon spreken, dan zou hij er ons op wijzen, dat wij niet moeten blijven staan bij den tragischen kant van zijn heen gaan, Want voor hem beteekende zijn sterven hier op aarde tevens het ingaan tot een feest. Want, hoe intens hij ook kon genieten van al het goede dezer aarde, hij realiseerde zich steeds, dat het aardsch geluk was, of, om het met zijn eigen woorden te zeggen: 'Het beste komt nog'. Nu is zijn leven hier voorbij en ons blijft nog slechts groote

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 31