Mr WILLEM HENRIC VAN NES VAN MEERKERK io Januari 1861 - 3 Mei 1944 Door het bestuur van de Vereeniging Oud-Haerlem werd mij verzocht, enkele woorden te wijden aan de nagedachtenis van Mr Willem Henrig van Nes van Meerkerk. Gaarne voldoe ik aan dit verzoek omdat ik voor Mr van Nes steeds de meeste hoogachting heb gekoesterd. Uiteraard kan ik echter slechts een schets geven van de wijze waarop Mr van Nes zijn taak als rechterlijk ambtenaar te Haarlem heeft vervuld, omdat ik in 1920 aldaar als rechter benoemd, hem slechts sedert dien in zijn loopbaan heb kunnen gadeslaan. Ik moge echter eerst vermelden hetgeen mij van andere zijde werd medegedeeld. Mr van Nes werd geboren in 1861 te Zwolle en promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap te Leiden den 13 Januari 1886. Na op 6 October 1888 tot kantonrechter-plaatsvervanger te Zwolle te zijn benoemd, werd hij bij K.B. van 13 April 1891 tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Dordrecht aangesteld. De loopbaan bij het parket voldeed hem echter niet en zoo werd hij bij K.B. van 15 Juli 1893 tot substituut-griffier bij de Arr.-Rechtbank te Zwolle benoemd; misschien ook dat de liefde voor zijn ge boortestad aantrekkingskracht op hem uitoefende. Geruimen tijd bleef Mr van Nes aldaar echter niet, het rechtersambt trok hem aan en bij K.B. van 20 Juli 1897 werd hij tot rechter te Alkmaar benoemd, welk ambt hij 24 Maart 1903 met het rechtersambt te Haarlem verwisselde om 30 October 1926 tot vice-president te worden benoemd. Hier kwamen zijne bekwaamheden tot hun volle recht; magistraat van huis uit, immers zijn grootvader was lid van den Hoogen Raad terwijl zijn vader het lidmaatschap van het Provinciaal Gerechtshof te Zwolle bekleedde, was Mr van Nes het type van den onkreukbaren magistraat. Vooral in de civiele Kamer blonken zijne bekwaamheden uit. Hoewel Mr van Nes als vice-president ook gedurende enkele jaren de strafkamer presideerde, had hij toch een groote voorliefde voor het civiele recht. Ik noemde Mr van Nes het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 33