Ir GORNELIS MARTINUS JOHANNES NOORLANDER B.I. 15 Augustus 1903 - 5 Mei 1944 Ir Noorlander is te Amsterdam geboren. Zijn vader, Willem Noorlander, was een bekend architect in onze hoofdstad; de eerste indrukken voor het architectenberoep zijn dus jong ontvangen, wat een belangrijke factor is, want het beroep eischt veel, te veel bijna om in een menschenleven te kunnen volgroeien. Noorlander bezocht de H.B.S. aan het Roelof Hartplein te Amsterdam en kwam in 1920 aan de Technische Hooge- school, waar hij in 1928 het diploma voor bouwkundig inge nieur verwierf. De acht jaren van zijn studie in Delft zijn geen acht jaren van 'studie' geweest; de kwaal, die hem te vroeg ten grave bracht, stak het hoofd reeds in dezen tijd op en dwong hem in een sanatorium rust en genezing te zoeken. Vrijwel direct na zijn afstudeeren kwam ik met Noorlander in aan raking. De besloten prijsvraag voor een nieuw raadhuis te Enschede was uitgeschreven en ik behoorde tot een der deel nemers. Voor het uitwerken van de schetsen voor dit plan verzocht ik Professor M. J. Granpré Molière mij een jong b.i. aan te bevelen: zoo kwam Noorlander bij mij en is tot het einde van den bouw van dit raadhuis in 1933 mijn rechterhand op de teekenkamer geweest. Een fijn besnaard man, bescheiden in zijn optreden, en van een onkreukbare eerlijkheid. Hij was iemand die zich aangetrokken gevoelde tot alles wat zuiver en eenvoudig was, de muziek was hem dierbaar en de natuur een onmisbare vriend. Zijn eigen praktijk voerde hem wel naar gebieden, die hem vreemd waren: de bouw van het Rem brandt theater op het Rembrandtplein te Amsterdam is nochtans een werk geworden waar men zijn fijnen geest in be speurt, al was de sfeer waarin dit werk ontstond nu niet be paald in harmonie met zijn innerlijk wezen. Najaren van zeer vruchtbare samenwerking in Enschede is Noorlander een viertal jaren op het bureau van architect J. F. Staal geweest en daar bij den bouw van de Joodsche Invalide te werk ge steld. Daarna bouwde hij het zooeven genoemde bioscoop-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 37