1 - 24 - theater; deze opdracht bracht hem een tweede gelijksoortige opgave n.l. het Rex Theater te Velsen. Hier kon hij, meer dan in Amsterdam, den waren eenvoud betrachten, die voor een dergelijk bouwwerk in een kleinere gemeente noodzakelijk is, en die beter bij zijn eigen karakter paste. Nog meer in har monie met zijn geest waren de opdrachten, die hij op het gebied van de woningvoorziening ontving. Het belangrijkste van deze was een opdracht voor een 107-tal woonhuizen en 9 winkelhuizen in het z.g. Ramplaankwartier in onze gemeente. De bouwondernemer S. Rinkema vroeg hem plannen te maken voor eenvoudige middenstandswoningen en Noorlander maakte, in samenwerking met architect C. Brakel, met zuiver architectonische middelen een complex huizen, dat een sieraad voor onze stad is geworden. Deze huizen zijn door zorgvuldige groepeering, mooi afgewogen verhoudingen, zuivere materiaalbehandeling en goed doordachte plan- indeeling zoowel in het gebruik als voor het oog voorbeelden van goeden woningbouw gewordenvan woningbouw zooals hij eigenlijk behoorde te zijn: menschelijk van schaal en van geest. Geen franje, geen reclame, geen burgerlijkheid, geen banale tegels 'voorden verkoop' of glas in lood om den ongeschoolden bewoner op goedkoope wijze in het gevlei te komen, maar eenvoudige materialen, zooals deze bij eenvoudige woningen passen en waar eenvoudige zuivere menschen zich behaaglijk moeten gevoelen, die niet meer wenschen te schijnen dan ze in werkelijkheid kunnen zijn. Hij bouwde nog een zeer goede dokterswoning op Texel en een boerderij bij St. Maartensbrug, toen de oorlog zijn scha duwen begon te werpen en de voor den architect zoo moeilijke jaren inluidden. Toen zijn eigen werk hem onvoldoende bezig heid verschafte, assisteerde hij mij nog eens bij het maken van betimmeringen voor een passagiersschip van de Holland Amerika Lijn en ook voor deze zeer verzorgde en kostbare meubelen had hij het juiste gevoel en wist ook hierin een voudig te blijven. Zijn geoefend oog, zijn zuivere gevoel voor verhoudingen en edele materiaaltoepassingen waren voor mij een steun, dien ik dankbaar herdenk. Toen de eerste oorlogsdagen voorbij geraasd waren en de schade uit deze korte periode ontstaan hersteld moest worden, werd een beroep op zijn medewerking gedaan en werd Noor lander hoofd van het bouwbureau te Zevenbergen in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 38