LEONARD VAN DER WILK 25 Juni 1871 - 12 Mei 1944 Slechts weinigen wisten nog van zijn heengaan en weinigen volgden daarom zijn baar, toen wij op een echten lentemiddag in Mei 1944 onzen ouden vriend en 'schoolmeester', den heer L. van der Wilk, in Haarlem ten grave droegen. Velen even wel, verspreid over alle windstreken, zullen bij het vernemen van zijn doodstijding met warmte en weemoed aan hem den ken of hebben gedacht. Werd hij niet driejaar tevoren, bij de viering van zijn zeventigsten verjaardag, omringd door een waarlijk verrassend groot aantal van zijn vroegere leerlingen, in een ook toen reeds moeilijken, drukkenden tijd, die eerder scheidde, dan verbond? Hoe spontaan en hartelijk was niet de algemeene reactie op den oproep voor die huldiging, die toch zoo talloos velen niet meer kon bereiken. Hoewel hij zelf zijn liefde aan Indië had verpand en ge storven is in heimwee naar het onvolprezen Bali, dat hij noode had verlaten, brengt de herinnering aan ons oude schoolhoofd ons toch allen terug naar de stad, waar hij zooveel jaren werkte en in het hartje waarvan destijds zijn eerste school te vinden was. Merkwaardig, de sfeer daarvan bleef onveranderd toen zij, na mijn tijd, uit dat kleine gebouw in de Jacobijnen- straat verhuisde naar de groote, wat pronkerige villa in het Florapark, vlak bij den Wagenweg. Van der Wilk gaf er zijn stempel aan. En welke fouten of gebreken hem eigen mogen zijn geweest, hij verstond in hooge mate de kunst, met kinde ren om te gaan en hen voor zich te winnen door een eenvoud, die voor vele 'groote menschen' waarschijnlijk verborgen bleef achter een soort gemaniëreerdheid. Zelf denk ik menig maal dankbaar terug aan dat eene, zonnige jaar, dat ik op zijn schoolbanken doorbracht en dat den grondslag heeft ge legd voor een levenslang contact in Holland en in Indië. Het is vooral één trek geweest, dien ik in mijn ouden vriend altijd bijzonder heb bewonderd, te meer, doordat die als regel vreemd schijnt aan den Nederlandschen volksaard: dat was zijn zin voor feestelijkheid, het feestelijke in zijn karakter. Wat heeft een kind daar behoefte aanMaar het is heusch zoo'n eenvoudige kunst niet, den eigen verjaardag zoo te vieren, als de heer van der Wilk dat steeds weer verstond. Op dien dag

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 40