JAN ROES 21 Januari 1863 - 12 Juni 1944 Jan Roes werd in 1863 te Krommenie geboren en overleed in het jaar 1944 te Zeist, doodgeschoten door een beschonken lid van de bezettende weermacht, die hij onbevreesd met een stok aanviel, toen deze zijn dochter bedreigde. Op 81-jarigen leeftijd is hij zoo strijdende gevallen, zooals hij ook strijdende heeft geleefd. Hij was een zeer bijzondere persoonlijkheid met een buiten gewoon scherp verstand en een helder inzicht in de problemen van zijn vak, waarvan hij als een der pioniers moet worden beschouwd. Zijn vader was een kleine kweeker en handelaar in groen ten en bloembollen. Hij had gaarne medicijnen gestudeerd, maar aangezien de financiën hiervoor een bezwaar op leverden, moest hij zijn eigen loopbaan opbouwen. Na zijn militairen dienstplicht te hebben vervuld, kwam hij in dienst bij de fa. van Meerbeek Co te Hillegom, destijds een der meest bekende kweekerijen van bloembollen, vaste planten en kasplanten. Zijn aangeboren neiging tot onderzoek deed hem zich werpen op de cultuur van de moeilijkst te teelen gewassen. Hij had zich door zelfstudie met behulp van privaatlessen de moderne talen eigen gemaakt en de studie, ook van de buiten- landsche vakliteratuur, bracht hem naar voren als specialist op het gebied van die gewassen, die niet door iedereen werden geteeld. Zelf schreef hij veel in de vakpers; hij was een voorvechter van alles wat tot verbetering en het inslaan van nieuwe banen kon leiden. Hij had een zeer critischen geest en was fel in zijn oordeel, waar hij meende onrecht te zien. Door zijn groote eerlijkheid verwierf hij een groote hoogachting bij zijn vrien den en vakgenooten. Meermalen werd hij gekozen in het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, waarin hij tot onder-voorzitter werd benoemd. Hij nam een belangrijke plaats in in de Commissies voor nomen clatuur, vooral voor de tulpencultuur en de cultuur van het zgn. bijgoed en ook in de Royal Horticultural Society werd zijn groote kennis zeer gewaardeerd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 48