JAN IJNTEMA 16 Mei 1894- 13 Juni 1944 'Als hij een visch was, zou hij zeker alleen in den oceaan zwemmen en nooit de kleine zeeën opzoeken en vooral niet de kalme wateren der rivieren.' Dit getuigenis van Maxim Gorki over zijn grooten landgenoot Leo Tolstoj komt mij voor den geest als ik terugdenk aan Jan IJntema; het typeert ook hem, althans in zijne verhouding tot de Doopsgezinde broeder schap, die hij 25 jaren als predikant heeft gediend. Hij had ruimte noodig; hij had niet genoeg aan den besloten en stillen Mennisten vijver, die staag en dikwijls traag uit de bronnen der traditie wordt gevoed. Dit wil niet zeggen, dat hij geen be langstelling had voor onze geschiedenis; van het tegendeel getuigen zijn twee geschriftjes, die in- en outsider over het Doopsgezind verleden en heden oriënteeren. Maar daarnaast zocht hij voortdurend den weg naar ander en ruimer water. Hij was con amore lid van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme; op grootere samenkomsten - natio naal of internationaal-was hij in zijn element. Daar zocht zijn levendige geest onvermoeid contact; daar gaf hij zich tweede kenmerkende eigenschap in ongekunstelden eenvoud met groote spontaneïteit. Die drang naar expansie, die behoefte aan geestelijke uitwisseling was het typische kenmerk van zijn innerlijk wezen. Intusschen was en bleef deze kleine man van breede geestes- allure een echte zoon van den Frieschen bodem. Zijn spraak verried het, zijn uiterlijk niet. Zijne moedertaal sprak hij vlot en gaarne; herhaaldelijk preekte hij in het Friesch. Trouwens het grootste deel zijner dagen heeft hij in Friesland doorgebracht. In het stadje Workum geboren in 1894, opgeleid aan het gymnasium te Sneek, werd hij na zijn studie aan de Amster- damsche Universiteit en de Doopsgezinde Kweekschool en een studententijd van vriendschap en jolijt, door het lot terug geleid naar zijn geboorteland, waar hij achtereenvolgens onder veel waardeering, ook van zijne collega's, vier Friesche ge meenten als leeraar heeft gediend. Vanuit Leeuwarden is hij in 1936 in Haarlem beroepen als de man, die door heel zijn persoonlijkheid en zijn geestelijk gezag in de broederschap

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 52