JAN PIETER BOERKOEL io Mei 1863 - 30 Augustus 1944 De heer Jan Pieter Boerkoel, geboren 10 Mei 1863 te Bloemendaal, trad op 28 Mei 1881 op 18-jarigen leeftijd als jong ambtenaar in dienst bij de Gemeente-reiniging. Door zijn ijver en nauw gezetheid trok hij spoedig de aandacht. Het jaar 1900 was een zwarte bladzijde in de geschiedenis van dezen dienst, toen bleek dat er verkeerde toestanden heerschten en vele onregelmatigheden een krachtig ingrijpen van het toenmalige gemeentebestuur eischten. Hoewel nog slechts optredend in de functie van onder opzichter, werd de heer Boerkoel door zijn onkreukbaarheid geroepen als waarnemend leider op te treden teneinde met krachtige hand de ongezonde plekken uit te snijden en een gezonde organisatie van den dienst op te bouwen. Menig raadsdebat uit die dagen getuigt er van, welke moeilijke periode deze ambtenaar heeft moeten doormaken om zijn doel in het gemeentebelang te bereiken. Na drie zeer moeilijke jaren, waarbij zelfs zijn persoon niet ontzien werd, mocht hij de voldoening smaken op 17 Januari 1903 door den gemeenteraad tot leider van den dienst met den titel van hoofdopzichter te worden benoemd. Reeds in 1907 werd bij de behandeling van de begrooting voor 1908 hem de titel van directeur toegekend. Toen op voorstel van den heer Boerkoel in 1908 de Ge meentelijke Ontsmettingsdienst werd ingesteld, werd hij tevens benoemd tot directeur van dezen dienst. Dat deze hoofdambtenaar in het raam van zijn tijd zeer verdienstelijk werk heeft verricht, bleek bij zijn 40-jarig jubileum op 28 Mei 1921. Namens het gemeentebestuur werd hij gecomplimen teerd door den Burgemeester, den heer C. Maarschalk, die hem een gouden legpenning overhandigde, waarop was ge graveerd* Aan JPBoerkoel, 40 jaren diende hij de gemeente met volmaakte toewijding en onnavolgbaren ijver. Ook door het personeel en zijn collega's werd hij gehuldigd. De heer Boerkoel dankte voor de hem gebrachte hulde en vatte zijn levenshistorie ootmoedig samen in het bijbelwoord: 'Wie ben ik, Heere, en wat is mijn huis, dat Gij mij tot hier toe gebracht hebt

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 56