DR JAN WILLEM BERKELBACH VAN DER SPRENKEL 6 Januari 1897 - 9 December 1944 Jan Willem Berkelbach was de derde zoon van een Ned. Herv. predikant te Gouda en dat hij domineeszoon was uit een groot en goed gezin, drukte een stempel op zijn heele verdere leven. Na in zijn geboortestad in 1916 eindexamen Gym nasium gedaan te hebben <x en (3studeerde hij te Utrecht eerst medicijnen (in welke faculteit hij het eerste examen nog aflegde) en ging daarna over naar de Geschiedenis, waarbij hij vooral leerling werd van den mediaevist Prof. Opper- mann. In 1918 werd hij onder de wapens geroepen, maar des ondanks gelukte het hem op tijd zijn candidaatsexamen af te leggen (1920). Sinds 1921 was hij assistent van Prof. Opper- mann op het Instituut voor Middeleeuwsche Geschiedenis van het Bisdom Utrecht: in 1922 volgde het doctoraal examen cum laude en reeds in het daaropvolgende jaar de promotie op een dissertatie over 'Geschiedenis van het Bisdom Utrecht van 1281-1305'- met hetzelfde judicium. Geen wonder, dat de begaafde student en veelbelovende jonge doctor na zijn promotie zijn wetenschappelijken arbeid allerminst staakte. Van 1930-1943 was hij mederedacteur van het 'Tijdschrift voor Geschiedenis', waarin hij verscneidene doorwrochte studies en altijd verantwoorde kritieken publi ceerde. In 1937 verscheen van zijn hand een belangrijke bronnenpublicatie 'Regesten en oorkonden betreffende de bis schoppen van Utrecht 1301-1340'. Berkelbach had toen zijn belangstelling ook reeds tot andere perioden van de geschiede- nis uitgestrekt. In 1936 was onder zijn redactie uitgekomen het bekende verzamelwerk 'De Pelgrimstocht der Mensneut waarin hij zelfde periode 'Restauratie, Liberalisme en Natio nalisme (1815-1870)' behandelde. Uitvoeriger beschreef hij ditzelfde tijdvak in de groote Wereldgeschiedenis in vijf deelen onder redactie van hemzelf, Dr C. D. J. Brandt en den Gentschenhoogleeraar Dr Ganshof (1939envlg.jaren). Voor het laatste jaar is ook nog opmerkelijk een origmeele studie over de Nederlandsche publicistiek van het einde der 18de eeuw: 'De Fransche revolutie in de contemporaine Hollandse

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 64