- 4i - couranten' (Gidsartikel), waarvoor hij o.a. de berichtgeving in de 'Oprechte Haarlemsche Courant' bestudeerde. Een boek 'Willem van Oranje en de Wording van de Nederlandse staat', dat uitgegeven wordt door de firma Meulenhoff te Amsterdam is op het oogenblik, dat wij dit schrijven, nog ter perse. Berkelbach was er echter de man niet naar, om het middelpunt van zijn leven uitsluitend in zijn studeerkamer te zoeken. Van 1923-1930 was hij leeraar - na 1928 ook con rector - aan het gymnasium te Gorinchem, daarna tot zijn dood aan het gymnasium (alsmede aan de H.B.S.-en Ben A) te Haarlem. Dat hij groote belangstelling had voor de methodiek van het geschiedenisonderwijs, blijkt uit de schoolboeken, die van zijn hand verschenen-nl. 'Volken en Tijden' (3 dln, 1932 en vlg. jaren) en die tot de beste behooren, die er bestaan. Meer: hij interesseerde zich voor zijn leerlingen en voelde zich verantwoordelijk voor ze. 'Stipt eerlijk, door-en-door rechtvaardig en - waarschijnlijk in verband daarmee ont zaglijk plichtsgetrouw': dat was het oordeel, dat een oud leerling, die het weten kon, over hem uitsprak. Een veel zeggende lof van een jongen man over een oud-leeraar. Welk een plaats Berkelbach in het corps der Nederlandsche lee raren innam, bleek ook uit de omstandigheid, dat hij van 1933"'37 voorzitter was van het Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën. Toen de naderende Tweede Wereldoorlog zijn schaduwen reeds over ons werelddeel wierp, gevoelde Berkelbach meer en meer de verantwoordelijkheid, zijn krachten in te zetten voor het algemeen belang. Daaraan was het ook te danken, dat hij de redactie op zich nam van 'De Pelgrimstocht', die bedoelde ons volk een geschiedenisboek te schenken, dat zon der de objectiviteit te kort te doen den ontwikkelingsgang van Christendom en Humanisme toonde tegen de geschied- vervalschingen van het opstekende nationaal-socialisme, dat onze beschaving bedreigde. In 1937, toen hij aftrad als voor zitter van bovenvermeld Genootschap, zooals de Wet van deze vereeniging voorschreef, werd hij voorzitter van de Haarlem sche afdeeling van 'Eenheid door Democratie' en bleef dat, zoolang de werkzaamheid van deze organisatie mogelijk was: Mei 1940. Belangrijker bijna en nog meer in zijn lijn was in deze periode

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 67