- 43 - contacten met collegae elders, onophoudelijk vergaderen om een bindende formule te vinden voor gemeenschappelijken weerstand, die b.v. bereikt werd toen de autoriteiten de ge- schiedenisleeraren wilden dwingen een bepaald boekje over 'De Germanen' door Prof. Jan de Vries in hun klassen te ge bruiken. Zeer verdienstelijk maakte Berkelbach zich ook voor het innen en distribueeren van ondersteuningsgelden voor ondergedoken leeraren. Inmiddels raakte Berkelbachs gestel door heel deze zenuwsloopende activiteit, waarbij hij er niet toe komen kon iets van zijn gewonen arbeid te verwaarloozen, ondermijnd. In den vroegen morgen van den 6den December 1944 het was de dag van de groote razzia op mannen beneden de veertig jaar! - moest hij in het St. Elisabethsgasthuis worden opgenomen, wegens een acute darmverlamming als gevolg van buikvliesontsteking. Een operatie durfden de deskundigen niet aan, de ernstige lichamelijke verzwakking van den patiënt in aanmerking genomen. Drie dagen later was dit mooie leven afgesneden, maar degenen, die getuigen mochten zijn van den lijkdienst in het kapelletje, waarbij voorgegaan werd door Dr Banning en daarna van de sobere begrafenisplechtigheid op de Algemeene Begraafplaats op 13 December zullen de stemming daarvan niet spoedig weer vergeten. Al die meisjes en jongens waarvan de laatsten niet zonder levensgevaar gekomen warenal die mannen uit de wereld van onderwijs en wetenschap, die behoefte hadden gehad den fijnen ge leerde, maar vooral al die eenvoudige menschen, die het niet na hadden kunnen laten, den goeden Christen de laatste eer te bewijzen, de zwaar getroffen weduwe, die op zoo indruk wekkende wijze den ontslapene dankte voor wat hij in zijn leven voor haar en de kinderen beteekend had: welk een ontroerende, maar ook wat een troostvolle en verheven plech tigheid! Bijna een blijde bevestiging zooals zoo dikwijls in den bezettingstijd! - van de Homerische waarheid, dat een menschenleven - mits het een opgang daarstelt - niet lang behoeft geweest te zijn, om schoon te mogen heeten. J. S. Bartstra

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 69