Dr jacobus pieter thijsse 25 Juli 1865 - 8 Januari 1945 Nu ik mij neerzet om een woord van afscheid en herinnering te schrijven aan een groot Nederlander, staat Dr Jac. P. Thijsse mij voor den geest met zijn sprankelende oogen, zijn scherpen kop met zijn neus, die aan Cyrano deed denken, en met zijn zacht gemoed, zijn belangstelling in alles, wat de Natuur geven kan en het leven inhoudrijk maakt. Een be nijdenswaardig geheugen, een opmerkingsgave zooals weini gen bezitten, zin voor humor, zacht in zijn oordeel, opgewekt en vol vertrouwen, deed hij eer aan zijn lijfspreuk 'Onbe kommerd'. Thijsse leerde ik kennen meer dan 40 jaar geleden. Thijsse en Heimans gaven hun eerste boekjes uit in een wereld, waarin slechts zeer enkelen de Natuur rondom hen waardeerden, met al de geheimenissen en merkwaardigheden, die door diepere beschouwing aan het leven genietingen geven, aan de meesten onbekend. Men bestreed toen wel eens zijn populari seering der Wetenschap, maar nu, terugziende, is het de on sterfelijke eer van Thijsse en zijn vrienden, aan talloozen den diepen zin te hebben doen inzien van hetgeen de Natuur om hen heen inhoudt en aan de jongeren de lust tot studie en waarnemen te hebben bijgebracht, waardoor bij de tegen woordige generatie de liefde is ontwikkeld voor de studie der biologie. Zijn benoeming in 1922 tot Doctor honoris causa in de Wis- en Natuurkunde legt de getuigenis af, dat de weten schappelijke wereld zijn verdiensten erkende en is hem de kroon op zijn levensarbeid geweest. Door zijn voortreffelijke pen - hij was een bij uitstek be kwame stylist - door zijn welsprekend woord, is de belang stelling voor de Natuur gaande gemaakt en daardoor is men gaan inzien de noodzakelijkheid der Natuurbescherming, op welk gebied ik met hem heb gearbeid in trouwe samenwerking welke tot zoo gelukkige resultaten heeft geleid, dat vele reser vaten werden vastgelegd, maar bovenal, dat bij hoog en laag, jong en oud, bij overheid en particulieren het besef is bij gebracht, dat men niet ongestraft de wereld mag berooven van de schoonheid der Natuur, die voor den mensch een der onontbeerlijke eischen is voor levensgeluk. Hij heefteen stempel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 70