economisch zwakkeren te steunen in den strijd om het bestaan en dezen uit de handen van den woekeraar te houden, door het verstrekken van matige en goedkoope credieten. Ijverig werkte hij voor contact, voorlichting en controle, opdat de credieten ten goede mochten komen aan het doel waarvoor die werden verstrekt. Hij kon toornen wanneer bleek, dat het bestuur beetgenomen was. Het was hem een vreugde, dat de Bank in den bezettingstijd door de vijanden ongemoeid werd gelaten, behalve dan dat de binnenlandsche vijand de Bank van haar onderdak beroofde, zoodat men elders toevlucht zoeken moest en vond bij den Armenraad. In de vele jaren van zijn medewerken hier en elders heeft hij nuttigen arbeid verricht en door zijn levenshouding bij gedragen tot den goeden geest tusschen bestuurders der instel lingen tot op hoogen leeftijd, tot het einde kwam, onverwacht en snel Zijn heengaan was voor velen, die met hem samen werkten, een groot verlies, maar in veel grooter mate voor zijn Echt- genoote, Kinderen en Kindskinderen. Toen hij den 25sten Juli 1943 zijn 8osten verjaardag in den kring zijner familie mocht gedenken en velen daarbuiten van hunne waardeering mochten blijk geven, bleek duidelijk, dat de jubilaris geliefd was in eigen kring en zeer gezien bij vrienden en bekenden. Hij mocht den leeftijd der zeer sterken bereiken en allen, die met hem in familie- of andere relatie stonden zullen hem dank baar gedenken, den man, die zich bescheidenlijk niet op den voorgrond plaatste, die een scherp verstand bezat, een uit nemend oordeel had, en zich belangeloos ter beschikking stelde van misdeelde jeugd en economisch zwakkeren. Zijn levenshouding was 'Fais ceque doit et advienne ceque pourra'. Hij mocht de bevrijding van het Vaderland niet beleven. Het bittere onrecht en de wreedheden, door onze vijanden be dreven, wogen hem zwaar. Hoe zou hij genoten hebben, als hij getuige had mogen zijn van het feit, dat ook hier uiteindelijk recht zegeviert, over onrecht. J. C. Dirks

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 78