Monumentenzorg geweest, in welke functie hij zeer veel nuttig werk heeft verricht. Tot zijn dood toe heeft hij dit ambt vervuld. Hoe jammer dat hij niet meer gezien heeft dat zijn streven, de Rijkscommissie ongeschonden door den bezettingstijd heen te halen door zijn post niet vrij te geven, hoewel deze hem eigenlijk op het laatst te zwaar werd, geslaagd is. Naast deze Commissie had hij zitting in de Commissie van advies voor de uitbreidingsplannen van Zuid-Holland, welke functie door hem vanaf de oprichting tot 1939 werd vervuld. Hij heeft verder zitting gehad in de jury voor de Beurs te Rotterdam, het stadhuis te 's-Gravenhage en enkele kleinere prijsvragen. Zijn verdiensten werden verschillende malen officieel er kend, allereerst door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Na het gereedkomen van het Vredespaleis werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en op zijn zeventigsten verjaardag werd hij benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Als blijk van waardeering voor zijn zorgen voor de aan kleeding van de Nieuwe Kerk te Delft na het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder, werd hem de huisorde van Oranje Nassau verleend. In 1937 werd hij benoemd tot eerelid van den Bond van Nederlandsche Architecten. Tijdens den oorlog heeft hij zich voor de taak geplaatst gezien de monumentenzorg in goede handen te houden. In samenwerking met Dr J. Kalf is dit, ondanks eenige zeer gevaarlijke aanvallen van N.S.B.-zijde, gelukt. Op 17 September 1944 vonden de luchtlandingen plaats nabij zijn huis te Oosterbeek. Op 18 September werd de ge- heele omgeving door het weder oprukken der Duitschers on veilig en moest hij in den kelder de wijk nemen. Twee dagen later brandde zijn huis tot den grond toe af - zijn prachtige collectie meubelen en zijn belangrijke vakbibliotheek gingen geheel verloren. Nog langer dan een week heeft hij moeten schuilen in den kelder van buren en daarna is hij - volkomen berooid, gaan loopen tot hij in de nabijheid van Heelsum onderdak had ge vonden. Toen het daar na eenige weken te gevaarlijk bleek, is - 5i -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 81