HERMAN DIEDERICK TJEENK WILLINK 12 December 1873 - 11 Februari 1945 Herman Tjeenk Willink is te Vlissingen geboren, waar zijn vader Doopsgezind predikant was. In 1874 verhuist de familie naar Haarlem, waar Tjeenk Willink Senior den kansel met het uitgeversbureau verwisselde, door met A. C. Kruseman een vennootschap te sluiten. Reeds spoedig betrok het gezin de woning op de Gedempte Oude Gracht 90 en werden wij overburen. Op de Lagere School van Knoop en Prinsen Geerligs zijn onze eerste vriendschapsbanden gelegd, welke voortdurend hechter zouden worden. Wat de vriendschap voor het leven beteekent, heeft mijn vriend mij tot zijn heengaan, trouw als hij was, getoond. Nog op het Gymnasium, dat hij afliep, ging Tjeenk Wil link zich, als weinige vakgenooten, reeds bekwamen voor het uitgeversbedrijf in al zijn geledingen. Immers in de vacantie van 1894 onderricht hij zich bij H. C. A. Thieme te Nijmegen in het drukkersvak. Na de gymnasiale opleiding gaat hij naar Arnhem bij de firma Stenfert Kroese en van der Zande in de leer en daarop bij Martinus Nijhoff in den Haag nieuwe kennis vergaren. Ook het buitenland lachte hem toe, toen hij naar Parijs ver trok om bij Paul Ollendorff een indruk van een fransche uitgeverij te krijgen. Hoe vele bekende schrijvers heeft hij in die zaak ontmoet en hoe onderhoudend kon hij daarvan ver tellen. Nog niet volleerd stapte Tjeenk Willink op de fiets en reed van de wereldstad naar Weenen. Daar heeft hij zich in de K. K. Lehr- und Versuchsanstalt für Photographie und Reproduktionsverfahren op de hoogte gesteld van de onder scheidene reproductiemethodes van belang voor de uitoefe ning van het bedrijf zijner keuze. Aldus toegerust keert hij in de stad terug, waar hij heel zijn leven verder zal doorbrengen op het kantoor van zijn vader om de verworven kennis in praktijk te brengen. Die degelijke opleiding is hem als uitgever zeer te stade ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 85