DrIrJAN JOACHIM BORREN i o Maart 1890 - 3 Maart 1945 Op Zaterdag, 3 Maart 1945, kwam Dr Ir J. J. Borren, bij zijn zuster in den Haag vertoevende, tijdens het bombarde ment op het Bezuidenhout en omgeving, om het leven. 10 Maart 1890 te Goor geboren, volgde hij te Breda het lager- en middelbaar onderwijs. Hij bleek een intelligente en weetgierige jongen te zijn, met het gevolg, dat hij reeds in 1906 eindexamen H.B.S. deed. Daar zijn ouders hem nog te jong vonden om in Delft te gaan studeeren, werkte hij een jaar practisch op de Machinefabriek Backer Rueb te Breda. In het najaar van 1907 kwam hij in Delft aan en behaalde na een studietijd van slechts 4 j jaar zijn diploma als werk tuigkundig ingenieur, terwijl hij in 1921 zijn Doctorstitel be haalde op een proefschrift, getiteld: 'Onderzoek van de vloei- stofstrooming in de doode ruimte van centrifugaalpompen, onder toepassing van een nieuwe methode ter bepaling van grootte en richting der stroomsnelheid.' Een aanzoek van het Delftsch Studenten Corps om lid van den Senaat te worden, had hij afgewezen om in den kortst mogelijken tijd te kunnen afstudeeren. De firma Begemann, die Borren tijdens zijn practisch werken als student had leeren kennen, had hem n.l. een zeer goede positie aangeboden met den eisch binnen zeer korten tijd in dienst te kunnen treden. In 1912 bij de firma Begemann in dienst getreden, heeft hij zich daar o.a. bezig gehouden met de seriefabricage van cen trifugaalpompen en rubbermachines. Door dit laatste artikel kwam Borren in aanraking met de firma Lindeteves Stokvis, met het gevolg, dat hij in 1917 bij deze firma in dienst trad. Begin 1918 ging hij voor deze onderneming naar Noord- Amerika, vanwaar hij in 1919 met een speciale opdracht van Lindeteves Stokvis naar Indië vertrok. Na deze opdracht volvoerd te hebben, keerde hij aan het einde van dat jaar naar Nederland terug en werd in Januari 1920 benoemd tot Direc teur van de N.V. Stork-Hijsch te Hengelo. Gelijktijdig met de verplaatsing van de fabriek naar Haar lem in 1932 werd Borren tot gedelegeerd commissaris van de Werf Conrad benoemd, terwijl in 1938 zijn benoeming tot

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 88