- 59 - te zijn gevestigd, vertrok hij naar Harlingen, waar hij tot ge meentesecretaris was benoemd. Vandaar werd hij naar den Haag geroepen, eerst als secretaris van een Commissie van onderzoek met betrekking tot het departement van oorlog, later als ambtenaar aan Waterstaat. In Dec. 1903 werd hij na sollicitatie verkozen tot directeur der Haarlemsche hypotheekbank, welke betrekking hij ge durende 32 jaar met kunde en toewijding heeft vervuld, en wier belangen hij na zijn aftreden nog eenige jaren, eerst als lid van den raad van beheer, later als commissaris heeft ge diend. In het Nederlandsch hypotheek-bedrijf nam hij gaandeweg een leidende positie in; hij richtte de Vereeniging van hypo theekbankdirecteuren op, waarvan hij het voorzitterschap heeft bekleed en in welker orgaan hij vaak artikelen over het vak heeft geplaatst. En ook op dit stuk verloochende zich zijn liefde voor de heraldiek niet, toen hij een vakwapen voor het hypotheek wezen ontwierp. Twee en veertig jaren lang heeft hij dus in Haarlem gewoond en gewerkt, niet alleen ten behoeve van de door hem bestuurde bank, doch ook in het belang van talrijke Haarlemsche in stellingen, o.a. als lid van den Gemeenteraad, van de Pro vinciale Staten, van den Voogdijraad, als bestuurder van de Nutsspaarbank, van de Schuurman Schimmel-van Outeren stichting, van de begrafenisbos De vrijwillige liefdebeurs. En hoe hij in de Haarlemsche sfeer was opgegaan, moge blijken uit het feit, dat hij eenige malen als factor van de oude rederijkerskamer 'Trou moet blij eken' met zijn aardige jaarverzen een eeuwenoude traditie in onze stad heeft helpen bestendigen. Bij al die bemoeiingen bleef toch de archivale en historische studie zijn voorliefde behouden, en hij besteedde daaraan een groot deel van zijn vrijen tijd, ten blijke waarvan allerlei be langrijke tijdschrift- en courantenartikelen, opstellen en mono grafieën het licht zagen. Zij betreffen veelal de geschiedenis van Friesland en zijn oude geslachten, af en toe in de Friesche taal geschreven. Zoo had hij nog kort voor zijn dood een uit gebreide verhandeling voltooid over het bekende geslacht der Harinxma's. Maar ook op ander terrein heeft hij waardevolle, pittige

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 93