in Londen. Daar heeft hij bijna een jaar lang dagelijks zijn vrijen tijd op het Britsch Museum doorgebracht en zich een uitgebreide kennis van de Engelsche beeldende kunst, spe ciaal de prentkunst, vergaard. Teruggekeerd naar Amsterdam trad hij in dienst bij den kunsthandel C. M. Van Gogh aan de Keizersgracht 453. De eigenaar, Vincent geheeten gelijk zijn neef, de groote Vincent, was een fijne kunstkenner. Diens bibliotheek, waar Marius Bauer twee boekmerken voor etste, is beroemd geworden en de bibliophielen rekenen hun boeken, die het ex libris van Van Gogh dragen, tot het beste hunner collectie. Van Gogh liet den jongen De Bois, in wien hij een groot vertrouwen stelde en die door hem veel met een zuiver oog heeft leeren zien, na korten tijd volkomen de vrije hand. Meestal trok hij voor de zaak gedurende de helft van het jaar met schilderijen naar Frankrijk, België, Duitschland en Zwit serland, om de overige maanden in Amsterdam in den kunst winkel te werken. Vele beroemde Van Gogh's, afkomstig van de weduwe van Vincent's broeder Theo, heeft hij op die wijze, op eigen initiatief - zijn baas had er niet veel vertrouwen in mee op reis genomen en vaak de hun toekomende plaats in buiten- landsche collecties bezorgd. Het is te begrijpen, dat De Bois door deze reizen een schat van ervaringen en connecties opdeed, connecties met groote kunsthandelaren en verzamelaars, doch bovenal met groote kunstenaars als Redon, Degouve de Nuncques en Rassen- fosse. Door zijn veelvuldig verblijf in Frankrijk, dat hem, wellicht mede door het feit, dat zijn geslacht - zij het eenige generaties vroeger van daar naar Holland was gekomen, zoo sterk aantrok, heeft hij zich die aantrekkelijke, luchtige, fijn-be spiegelende levenshouding eigen gemaakt, die later zoo vol komen de sfeer bepaalde in zijn zaak aan den Kruisweg. In 1910 stierf Van Gogh en De Bois associeerde zich toen met D. M. C. Artz, met wien hij den kunsthandel Artz en De Bois opende op den Langen Vijverberg te 's-Gravenhage, waar hij reeds gedurende eenige jaren te voren de leiding had gevoerd over een filiaal van de fa Van Gogh, dat op den Kneuterdijk gevestigd was. - 15 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 31