JOHANNES CORNELIS CRAMER 7 October 1887 - 8 Augustus 1946 De tijd snelt, vooral de laatste 50 jaren. Liepen voor dien tijd de maatschappelijke lijnen van de bevolking van ons land, dus ook in Haarlem, angstvallig naast elkaar, in de laatste tientallen van jaren, vloeide dit alles dooreen en ontstonden geheel andere maatschappelijke verhoudingen. Kon menigeen zich bij al deze veranderingen niet aan sluiten, de Heer Cramer met zijn evenwichtige natuur bleef zichzelf, steeds uit dit alles puttende, wat hij voor den vooruit gang belangrijk achtte. Hij was een toonbeeld van een be zonken Hollander, van een echten inwoner van Noord- hollands hoofdstad, met veel burgerzin. Zijn eerste opleiding genoot hij op de school van den Heer Hubrechtse in de Wilhelminastraat, waarna hij de 3-jarige H.B.S. met goed gevolg doorliep; hierna bezocht hij de am bachtsschool, om de grondslagen te leggen voor zijn beroep. Eenige jaren was hij werkzaam op de architectenbureaux van de Heeren G. Meppelink en Ir. J. B. van Loghem. In 1913 werd hij opgenomen in het aannemers- en make- laarsbedrijf van wijlen zijn schoonvader, dat voortgezet werd onder den naam J. C. Cramer, Firma M. van Ommeren. Naast de vele beslommeringen, die zulk een bedrijf met zich meebracht, vond hij nog tijd om zijn krachten te wijden aan verschillende vereenigingen zijn vak betreffende, en aan burgerlijke of kerkelijke instanties. Van 1918 tot 1935 was hij secretaris van de Algemeene Pa- troonsvereeniging voor de Bouwbedrijven. In 1935, ten ge volge van de fusie van de Patroonsvereeniging en den Ned. Aannemersbond, werd hij secretaris van de afd. Haarlem van den Ned. Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouw bedrijven. Verder was hij: Secretaris van de Vereeniging van Indus- trieelen en Kooplieden op bouwkundig gebied; Penning meester van het College Veillust; Bestuurslid van de Samen werkende Patroonsvereeniging in de Bouwbedrijven; Regent van het Hofje van Guurtje de Waal; Secretaris van de be waarscholen der Ned. Herv. Gemeente; Lid van het kies college van de Ned. Herv. Gemeente. In 1905 trad hij toe tot

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 47