toenmaligen 'Volksbond' ontstonden onder haar leiding de z.g. Huisvlijtclubjes. De kinderen, bijna 400, maakten er, onder gesalarieerde en veelal ongesalarieerde hulpkrachten, allerlei gebruiksvoorwerpen die in 1921 in de Stadsdoelen tentoongesteld werden. Gebrek aan leiders, aan lokalen, aan geld waren oorzaak dat de Huisvlijtclubjes langzamerhand ingekrompen en eindelijk geheel opgeheven moesten worden. In 1920 werd Mejuffrouw Berdenis van Berlekom, die reeds eenige jaren in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs zitting had voor de Handwerken, secretaresse van die commissie. Zij is dit gebleven tot 1 April 1931, toen zij, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, zich terug trok uit de commissie evenals zij zich toen niet meer can- didaat wilde laten stellen voor den Gemeenteraad. In de Commissie van Toezicht heeft zij een vooraanstaande plaats ingenomen. Haar jaarverslagen muntten uit door nauw keurigheid en volledigheid. Zij was het die de commissie ver tegenwoordigde bij alle officieele gelegenheden: opening van nieuwe scholen, prijsuitdeelingen, jubilea enz. Bij haar af scheid op 28 Maart 1931 kwam de waardeering voor de Secretaresse op treffende wijze tot uiting. De toenmalige Voorzitter, de Heer Vincent Loosjes, de Wethouder van On derwijs, de Heer W. Roodenburg, de Inspecteur van het L.O., de Heer G. W. Weustink, en verschillende leden der Commissie prezen als om strijd het werk dat zij had verricht. In 1932 werd zij nog herkozen als bestuurslid van de Nuts- kweekschool voor Onderwijzeressen te Haarlem. In 1923 was zij tot lid van den Gemeenteraad gekozen, waar zij, naast Mevrouw WiLLEKES-MACDONALD, een groote steun was voor de fractie van den Vrijheidsbond. Zij be pleitte vooral de belangen van het onderwijs zoowel van het Openbaar als van het Bijzonder. Zij stelde zich nooit op den voorgrond, maar voelde zij zich geroepen om te spreken, dan was, hetgeen zij zeide, altijd goed overdacht, uitstekend van vorm en beschaafd. Zij was gedelegeerde voor de Gemeente in het Bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool. Naast de belangen van het Onderwijs behartigde zij speciale vrouwenbelangen. Zoo heeft zij vurig gestreden voor de op richting van een bureau voor kinder- en zedenpolitie, onder leiding van een Inspectrice. Met taaie volharding heeft zij driejaar achtereen bij de begrootingsdebatten voor haar ideaal - 3i

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 51