JAN DE JONG 14 Aug. 1881 geboren te Hemelumer Oldephaert en Noord - wolde - 15 December 1946 overleden te Heemstede Zaterdagavond 14 December woonde de heer de Jong met zijn trouwe echtgenoote nog een feestavond bij van de leer lingen en oud-leerlingen van de Bronsteeschool waardoor het voor velen ongetwijfeld een onbegrijpelijke mare betrof te vernemen dat hij den daarop volgenden Zondag was heenge gaan. In de raadsvergadering van 29 Augustus 1941 werd besloten aan den heer de Jong eervol ontslag te verleenen als hoofd der openbare school voor uitgebreid lager onderwijs (Bronsteeschool) zulks onder dankbetuiging voor de lang durige en belangrijke diensten aan de gemeente bewezen, doch na zijn heengaan bleef zijn belangstelling bestaan voor het onderwijs in deze gemeente en zijn medeleven blijkt dan ook wel uit de mededeeling in den aanvang van deze memorie. De dankbetuiging uitgesproken door het Gemeentebestuur, was geen formaliteit, want de heer de Jong heeft na zijn komst in Heemstede op 1 September 1915 als hoofd van de openbare lagere school aan den Voorweg al zijn werkkracht en werklust gegeven aan de belangen van de leerlingen, die in den loop der jaren aan hem werden toevertrouwd. De eerste jaren van zijn verblijf alhier waren wel zeer moeilijk. Gekomen uit de gemeente Oostzaan met een bloeiend open baar onderwijs vond hij hier een school met 75 leerlingen, terwijl er in de gemeente weinig wezenlijke belangstelling voor het openbaar onderwijs bestond. Veel moest veran deren om die belangstelling te wekken, waarvoor een groot zelfvertrouwen zeker noodzakelijk was. Dit zelfvertrouwen heeft den heer de Jong, ondanks de vele moeilijkheden, nimmer in den steek gelaten, waardoor hij tenslotte het groote vertrouwen van velen heeft gewonnen en bewaard. In den loop van de jaren van zijn hoofdschap aan de Voor wegschool groeide het aantal leerlingen tot het dubbele in 1922, toen op zijn initiatief aan de Voorwegschool tevens een U.L.O.-afdeeling werd verbonden met 12 leerlingen. De belangstelling voor het openbaar onderwijs groeide daarna zichtbaar, tot voldoening van den heer de Jong, die zich meer en meer in het Heemsteedsche leven had ingewerkt en zich

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 68