- 43 - in het vertrouwen van tal van ouders met schoolgaande kin deren mocht verheugen. Deze belangstelling had zich in den loop van die jaren tot alle lagen van de bevolking uitgebreid. Het leerlingenaantal nam zoo toe, dat een nieuwe school moest worden bijgebouwd. Aan de stichting van de Bronstee- school heeft de heer de Jong een belangrijk aandeel gehad en hierover werden belangrijke adviezen door hem uitgebracht, welke werden opgevolgd. Het was dan ook volkomen begrijpe lijk, dat het hoofdschap van deze nieuwe moderne school aan hem werd opgedragen. Het was natuurlijk onmogelijk, alle leer lingen van de Voorwegschool mee te nemen naar de nieuwe school, wat bij vele ouders wel tot teleurstelling aanleiding heeft gegeven. Het bewijs was daar, dat ouders en leerlingen gehecht waren aan den heer de Jong, wat voor den opvolger aan de Voorwegschool eerst wel weer moeilijkheden heeft gegeven, doch die de heer de Jong zelf weer mee hielp op lossen. De Bronsteeschool groeide in leerlingenaantal en moest ten slotte alleen als U.L.O.-school dienst doen met den heer de Jong als hoofd. Van deze school heeft hij in 1942 bij zijn heengaan dan ook afscheid moeten nemen, wat ongetwijfeld zoowel voor hem als voor de ongeveer 270 leerlingen moeilijk is geweest, terwijl ook de leerkrachten hun hoofd noode zagen vertrekken. Het is een plechtig afscheid geweest van 'Pa de Jong'. Eeneerenaam, dien hij zich in den loop der jaren had verworven bij de leerlingen, omdat hij voor allen meer was dan het schoolhoofd alleen. Bij dit afscheid werd hem een plaquette met zijn beeltenis aangeboden, die in de hall van de Bronstee-school als waardeering voor zijn arbeid is aange bracht. Veertig jaren heeft de heer de Jong het onderwijs gediend en met dankbaarheid mag van hem worden getuigd, dat hij alles heeft gegeven, wat hij aan kennis en geestelijke rijkdom bezat, waardoor velen door hem rijker zijn geworden. De heer Jhr Mr D. E. van Lennep, bij zijn benoeming burge meester van Heemstede, heeft gelijk gehad, toen hij zeide na de benoeming van den heer de Jong 'mijn ondervinding heeft geleerd, dat wij zeker den juisten man hebben gekozen, uit de lessen, die mijn zoons van hem hebben ontvangen, tijdens zijn werkzaamheid aan een der Haarlemsche scholen gedurende het tijdvak van 1903 tot 1912, vóór zijn hoofd schap in Oostzaan. Telde het openbaar lager onderwijs bij den komst van den heer de Jong in 1915 75 leerlingen, bij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 69