- 47 - zijn al een zeer belangrijke bron voor de geschiedenis. En schedé kende slechts enkele rekeningen en wel die, welke de Regenten in moeilijke financieele omstandigheden aan het stadsbestuur overlegden, ten einde voor een subsidie in aan merking te komen. Het bestuur van het hofje werd nl. uit geoefend door een tweetal regenten, die wel is waar door Bur- gemeesteren benoemd werden (voor hun leven), maar ove rigens geheel onafhankelijk waren. Hun vrouwen fungeerden vaak als regentessen. In 1610 vroegen de Regenten aan Burge meesteren om een subsidie, gelijk die ook aan het St. Jacobs- gasthuis was toegestaan, voor het vervangen van de rieten daken der huisjes door 'harde', d .i. pannen, wat omstreeks dien tijd algemeen gebeurde ter vermindering van het brandgevaar en ook bij verschillende keuren was voorgeschreven. Burge- meesteren echter oordeelden1, dat het beter was, dat de Re genten wat van de landerijen, die het hofje bezat, zouden verkoopen, daar zij toch weinig in huur opbrachten. In 1658 vroegen Regenten 250,- subsidie voor een algeheele ver bouwing en legden daarbij de rekening over 1657 over. Burgemeesteren hadden het vorige jaar de belofte gedaan, dat het hofje op stadskosten zou worden hersteld. Toenmaals waren er nog 13 kameren op het hofje, waarin 20 vrouwen woonden. In 1663 is één kamer verbouwd tot regentenkamer, zoodat slechts 12 kamers overbleven, terwijl ook het aantal bewoonsters geleidelijk aan verminderde en thans gereduceerd is tot 12, één voor elke woning. Het aantal bewoonsters staat ook aangeduid in het versje, dat op beide toegangspoortjes voorkomt. Dat aan de Bakenessergracht (nr 66) draagt een tudorboog, waarboven een cartouche met het jaartal 1632 en het versje: Ingang vant gesticht van Dirck van Baekenes voor vrouwen acht en twee mael ses Het gedichtje is ook zoo te lezen, dat er plaats is voor vrou wen, die acht -f- twee X zes, d.i. 60 jaren oud zijn. Het poortje in de Wijde Appelaarsteeg (nr 11) is veel fraaier, heeft een halfcirkelvormige archivolte, met sluitsteen, pilasters met Ionische kapiteelen en wordt gedekt door een segmentvormig (1) Resolutiën van Burgemeesteren, 6 Januari 1610.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 75