- 48 - fronton,1 waarin een cartouche is aangebracht met het jaar van de stichting 1395 en het versje: 't Gesticht van Dirck van Bakenes voor vrouwen acht en twemael ses De sluitsteen aan de binnenzijde van de boog draagt jaar tallen van bouw en verbouw, 1628 en 1756. De vrouwen, die op het hofje woonden, waren bejaarde weduwen of vrijsters en genoten behalve vrije woning nog preuves van 6 stuivers per week, wat volgens De Koning tijdelijk is verhoogd geweest tot 8 stuivers. Verder kregen zij- bijzondere giften in geld of in natura op feestdagen als Pa- schen, Kerstmis en Nieuwjaar, een jaarlijksche gift voor boter en vleesch, en turf en brandhout in natura. In het midden van de 18de eeuw is dit laatste vervangen door een jaarlijksche toelage. Ook namen zij deel aan de jaarlijksche uitdeeling in de Groote Kerk op Palmzondag, welke de Regenten van het Weeshuis aan de bewoners van verschillende liefdadige in stellingen verstrekten uit de nalatenschap van Pieter Fre- deriksz. Deyman; elke bewoonster van de Bakenesserkamers kreeg daar één wittebroodbol. Zij moesten een bepaalde som (te weten de alleen-wonenden 100,-, die te samen woonden 60.-) storten bij het inkomen voor haar begrafenis en genoten vrije^ verpleging van den stads-dokter en -chirurgijn en gratis medicamenten uit de Stads-apotheek. Haar nalatenschap verviel echter aan de stichting, die ook voor haar begrafenis zorgde, waarvoor 4 grafsteden in de Janskerk in het bezit van het hofje waren. Na de subsidie van 1658 bleef het stadsbestuur toezicht uit oefenen op de financiën van het hofje. In 1698 maakte het een aanmerking op den post voor een gemeenschappelijken maal tijd, dokter, chirurgijn en apotheker aangeboden. Regenten echter betoogden, dat zij dezen functionarissen af en toe, om de 5 of 6 jaar, hun erkentelijkheid bewezen met het aanbieden van een maaltijd, daar zij het hofje voor hun diensten niets declareerden, waarop de Edel Groot Achtbaren dit 'tractement of vrolijke maaltijd' goedkeurden als zijnde een oud gebruik, J. A. G. van der Steur. Oude gebouwen in Haarlem (Haarlem, 1907), nrs. 269 en 293.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 76