- 49 - echter 'met recommandatie van de menage van haar goids- huys daaromtrent te betrachten en soo weynich oncosten te maecken als haar doenlijck sal zijn". Verder dienden zij zich evenwel streng te houden aan het 'Reglement voor de regenten der respectieve godshuysen binnen de stad Haerlem om in d'administratie ende bewind van deselve haer daer naer te reguleren' van 9 October 1698. De inkomsten van het hofje bestonden uit huur van huizen en landerijen, renten van hypotheken en obligatiën en buiten gewone inkomsten als restitutie van de verponding, opkomsten op het hofje en erfenissen. In de 18de eeuw blijken de finan ciën in beteren staat te zijn, niet, zooals Enschedé meent, ten gevolge van legaten, maar omdat de Regenten dan dikwijls met toestemming van Burgemeesteren gelden van de oude vrouwen op rente opnamen met een tweeledig doel, om zoo wel haar gelden nuttig uit te zetten, als ook om de erfenis voor het gesticht te bewaren. Tijdens haar leven immers mochten de vrouwen vrij over haar bezittingen beschikken. Op 11 November 1863 heeft de Gemeenteraad van Haarlem een 'Reglement op het Bestuur en de Inrigting van het Hofje van Bakenes' vastgesteld, waarbij o.a. bepaald is, dat de re genten door Burgemeester en Wethouders benoemd zouden worden uit dubbelgetallen, door hen zelf aangeboden. Hun benoeming is voor 4 jaar, maar zij zijn dadelijk herkiesbaar. Zij leggen rekening en verantwoording af aan B. en W., bij wie zij ook een begrooting voor het volgend jaar indienen. Een deel der 12 kamers wordt verhuurd tegen een geringe huur, de andere zijn bewoond door preuventreksters, die vrije woning genieten, een wekelijksche toelage krijgen en eenige andere preuves ontvangen bij bepaalde gelegenheden. Zij moeten een inkoopsom storten, worden bij overlijden door de stichting ter aarde besteldterwijl haar nalatenschap aan het hofje vervalt. Tegenwoordig wordt het hofje bewoond door 12 Hervormde vrouwen, van wie 5 preuventreksters en 7 huursters. De eersten genieten, behalve vrije woning, een uitkeering van 40 cent per week, vrij waterverbruik, gratifi catiën met Paschen, St. Nicolaas en Kerstmis en grutterswaren aan het einde van het jaar. De inkoopsom is 200,-". De huisjes bevatten elk één kamertje met kombofje, een (1) Resolutiën van Burgemeesteren, 13 October 1698. (2) Gids ten behoeve van het Maatschappelijk Werk te Haarlem (1939)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 77